Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir?

0 242

Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlamanın belirtileri nelerdir sorusu kadınlar için önemlidir. Yumurtlama, ergenlikten menopoza kadar tüm sağlıklı kadınlarda fallop tüplerinde folikül adı verilen bir keseden bir yumurta salındığında meydana gelen bir durumdur. Bu, hamile kalmak isteyen çiftler için çok önemli bir zamandır. Bunun nedeni, doğurganlık çağındaki adet döngüsü sırasında ortaya çıkmasıdır. Yumurtlama sırasında, yumurta kanalındaki bir yumurta rahimde açılıp erkek sperm hücresi ile buluştuğunda döllenme gerçekleşir ve embriyo oluşur. Gebeliğin ilk aşaması olan bu aşamada, kadın vücudu salgılanan hormonların etkisiyle gebelik oluşumuna hazırlanır. Hamilelik olmadığı zamanlar, yumurtlama, hamilelik olasılığına hazırlanmak için adet döngüsü ile aylık olarak geri döner. Bir kadının yumurtlamasını daha iyi anlamak için adet döngüsü sırasında neler olduğunu bilmeniz gerekir.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Ortalama 28 gün olan adet döngüsünün ortasına denk gelen kadın yumurtlaması, yumurtalıklarda bulunan ve hormonların etkisi altında olgunlaşan bir yumurtanın fallop tüplerine salınmasıyla gerçekleşir. Yumurta olgunlaşması kanamanın 6. gününde başlar ve 14. gününe kadar devam eder. Her ay yaklaşık 3 ila 30 yumurta olgunlaşır ve daha olgun yumurtalar serbest bırakılır. Yumurtlama dönemi hormonlar tarafından folikülün uyarılmasıyla başlar, ancak gebelik için gerekli olan yumurtanın salınması 24 saat sürer. Bir kadının yumurtlaması sırasında, genellikle fallop tüpüne bir yumurta salınır, ancak 24 saat içinde birden fazla yumurta salınabilir. Döllenme olmadığında, yumurta yaklaşık 12 ila 24 saat hayatta kalabilir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir
Yumurtlamanın Belirtileri Nelerdir

Bazı kadınlar semptomları daha güçlü yaşarken bazıları yaşamayabilir. Bununla birlikte, yumurtlama sırasında kadınlar genellikle alt karın bölgesinde ağrı yaşarlar. Bu ağrıya yumurtanın olgunlaşması ve folikül yüzeyinin uzaması neden olur. Buna fallop tüplerinin yumurtlaması sırasında oluşan bir yanma hissi eşlik edebilir. Yumurtlamayı izlemek için yaygın olarak kullanılan bir başka yöntem de bazal vücut ısısını ölçmektir. Bazal vücut ısısı adı verilen ateş, progesteron hormonunun etkisiyle hafifçe yükselir. Yumurtlama semptomlarındaki bir diğer değişiklik ise servikal mukus adı verilen vajinal akıntıdaki değişikliktir. Yumurtlama yaklaştıkça yani döngünün ortasında vajinal akıntı miktarı artar. Yumurtlamanın belirtileri nelerdir sorusu için aşağıdaki cevaplar verilebilir:

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Tat ve koku hassasiyeti
  • Karında şişlik
  • Cinsel isteğin artması

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.