Yumurtlama Dönemindeki Belirtiler

Yumurtlama Dönemindeki Belirtiler

0 218

Yumurtlama Dönemindeki Belirtiler

Yumurtlama Dönemindeki Belirtiler
Yumurtlama Dönemindeki Belirtiler

Yumurtlama dönemindeki belirtiler her kadının sürekli yaşamış olduğu belirtiler ancak bu belirtiler kadınlar tarafından normal şartlarda takip edilmez. Bu belirtiler genellikle hamile kalmayı planlayan kişiler tarafından takip edilmektedir.

Her kadının menstrual döngüsü farklı zamanlarda gerçekleşmektedir. Bu da kadınların yumurtlama dönemlerinin farklı zamanlarda gerçekleştiğinin göstergesidir. Kadınlarda farklı zamanlarda gerçekleşen adet periyodu 28 gün sürmektedir. Yumurtlama dönemi ise kadınların bu adet döngüsünden 14 sonrasına denk gelmektedir.

Sperm ve yumurtanın bir araya gelmesi ile döllenme gerçekleşmektedir. Döllenmenin gerçekleşmesi için sperm ortalama 48 saat boyunca kadın vücudunda canlı kalabilmektedir. Bu spermin yumurta ile birleşmesi için ise yumurtlamanın hemen öncesinde veya hemen sonrasında ilişkiye girilmesi gereklidir çünkü yumurtladıktan sonra yumurta en fazla 24 saat canlı kalabilmektedir. Bu yüzden de hamile kalmak isteyen kişiler yumurtlama dönemlerini takip etmektedirler.

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama dönemindeki belirtiler hamile kalmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir ve takip edilmesi gereklidir. Ovulasyonun gerçekleştiği bu dönemde kadın vücudunda birtakım farklılıklar meydana gelmektedir. Bu farklılıklar aşağıdaki gibi sırlanabilmektedir;

  • Yumurtlamanın gerçekleşmesinden sonraki 24 saatte kadının vücut ısısı 0.4- 0.1 derece daha fazla olmaktadır.
  • Yumurtlama döneminde olan kadınların akıntıları şeffaf, kaygan ve iki parmak arasına alındığı zaman uzayacak bir kıvamdadır.
  • Yumurtlama döneminde rahim ağzı daha yumuşak, kaygan ve hassastır.
  • Cinsel istekte olan artışlar ovulasyon döneminin yakın olduğunu göstermektedir.
  • Yumurtlama dönemlerinde al karın bölgesinin sağında, solunda veya her iki tarafta da 15 dakika süren sancılar meydana gelmektedir.
  • Göğüslerde bir hassasiyet hissedilmesi kadınların yumurtlama bölgesinde olduğunu göstermektedir.
  • Tükürük testlerinde tükürük desenlerinin kristal şekilde olması yumurtlama döneminin göstergesidir.
  • Bazı kadınlarda yumurtlama dönemlerinde kokuya karşı hassasiyet gelişmektedir.

 

Yumurtlama Belirtileri Her Kadında Aynı Mıdır?

Yukarıda verilen yumurtlama dönemindeki belirtiler her kadında olmayabilmektedir. Yani kimi kadınlarda bazı belirtiler görülürken kimilerinde görülemeyebilir. Bu şekilde olan durumlarda tedirgin olunmaması gerekmektedir. Bunun nedeni ise her bireyin farklı özellikleri olmasıdır. Bu belirtiler genel olarak gözlemlenen belirtilerdir. Bu yüzden bazı belirtileri bulunduran kadınlar bu dönemde olduklarına karar verebilmektedirler ve hamile kalmak istiyorlarsa bu dönemi değerlendirmeleri tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.