Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Karışır?

Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Karışır?

0 186

Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Karışır?

Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Karışır?
Yiyecekler Ne Zaman Anne Sütüne Karışır?

Yenidoğan bebekler 2 saatte bir defa emzirilmesinden dolayı annelerin akıllarında yiyecekler ne zaman anne sütüne karışır gibi sorular gelmektedir. Anne sütü bebeklerin belli bir yaşa kadar beslenmesi gereken tek besin ve alması zorunlu olması gereken besin olmaktadır. Bundan dolayı da annenin doğru besinler tüketmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Yiyecekler ne zaman anne sütüne karışır sorusunun cevabı ise yenilen yiyeceğin ne olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Yenilen yiyeceklerin anne sütüne karışması ise genel olarak 3 ve 7 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Sürenin uzun olmasından dolayı ise annenin belli aralıklar da besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmesi gerekmektedir.

Süt Yapan Besinler Nelerdir?

Yiyecekler ne zaman anne sütüne karışır yanı sıra hangi besinlerin süt yaptığı da büyük bir önem taşımaktadır. Anne ne yerse bebeğin sütüne karışacağından dolayı annenin emzirme döneminde yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu süreçte annenin süt, yumurta, yoğurt, et ve tavuk gibi besin değeri yüksek içecekleri tüketmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra hem vücutta bulunan ödemin atılması için hem de süt miktarının artması için en az 3 litre suyun gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Süt yapan besinler arasında rezene, çörek otu ve anason bulunmaktadır. Bu otların sıvı olarak vücuda alınması ise hem sütün artmasına hem de bebeğin sütü içtikten sonra gaz problemleri ile az derece karşılaşmasına yardımcı olmaktadır. Huzursuz olmadan da uyumasına yardımcı olmaktadır.

Anne Sütüne Karışmaması Gereken Besinler

Bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde annenin yediği her besinden etkilenmektedir. Bu yüzden de annenin bu süreçte tüketmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Bu besinler genellikle anne sütüne karıştıktan sonra bebeğin huzursuz olmasına ve gaz problemi yaşamasına neden olmaktadır. Anne sütüne karışmaması gereken besinler ise şunlardan olmaktadır;

-Çiğ sebzelerin yenilmemesi gerekmektedir.

-Nohut, bezelye ve kuru fasulye gibi besinler gaz içerikli olmasından dolayı tercih edilmemesi gerekmektedir.

-Bulgur veya yarma gibi sindirimi zor ve gaz yapan ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.

-Soğuk içeceklerin yanı sıra içerisinde alkol bulunduran besinlerden de uzak durulması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.