Yenilen Besinler Nasıl Anne Sütü Olur?

Yenilen Besinler Nasıl Anne Sütü Olur?

0 176

Yenilen Besinler Nasıl Anne Sütü Olur?

 

Yenilen Besinler Nasıl Anne Sütü Olur?
Yenilen Besinler Nasıl Anne Sütü Olur?

Yenilen besinler nasıl anne sütü olur sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun sebebi ise annelerin yedikleri yiyeceklerin ne kadar süre içerisinde süte geçeceğini bilmek için olmaktadır. Bir anne beslendikten sonra besinin değerine göre 3 ila 7 saat arasında değişen bir süre de yemekler süte karışmaktadır. Süte karışması ise besinin sindirildikten sonra göğüs de birikmesi ile oluşmaktadır. Biriken süt ise bebeğin emmeye başlaması ile meme ucundan dışarıya çıkmaktadır. Bu da Yenilen besinler nasıl anne sütü olur sorusunun cevabı olmaktadır.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Yenilen besinler nasıl anne sütü olur sorusunun yanı sıra hangi besin anne sütünü daha çok artırır sorusu da önemli olmaktadır. Anne sütünün büyük bir kısmı su olmasından dolayı annenin günlük olarak en az 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Sütün yanı sıra et, tavuk, yoğurt, yumurta ve sebze tüketimine de ağırlık gösterilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde besin değeri yüksek yiyeceklerin büyük bir oranda tüketilmesi gerekmesinin yanı sıra çiğ sebzelerden de uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra portakal, greyfurt veya mandalina gibi meyveler asit içerikli olmasından dolayı annenin tüketmesinden dolayı bebeği huzursuzluğunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı da annenin emzirme döneminde yemiş olacağı ve içeceği bütün besinlerin içeriklerini araştırarak tüketmesi ve her tüketilen şeyin anne sütüne geçeceğini unutmaması gerekmektedir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün faydaları da en az besinlerin nasıl süt olduğu kadar merak edilen konular arasında yer almaktadır. Anne sütü ek gıdaya geçilesiye kadar belli bir süre tüketilmesi zorunlu olmaktadır. Bunun sebebi ise anne sütünün içerisinde bulunan besinlerin bebeğin dışarıdan gelebilecek olan enfeksiyonlara karşı büyük bir bağışıklık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklığın yanı sıra solunum yolları enfeksiyonlarında korumaya ve ishal gibi sorunların ortaya çıkmamasında yardımcı olmaktadır.

Emzirme döneminde bebeklerin çene kaslarının çok çalışmasından dolayı diş gelişimi olumlu şekilde etkilenmektedir. Bununla birlikte de ağız içinde oluşabilecek yara veya enfeksiyonlara büyük bir oranda korumasını sağlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.