Yenidoğan Bebekler

Yenidoğan Bebekler

0 218

Yenidoğan Bebekler

Doğumdan sonraki ilk 1 aylık ya da 28 günlük dönem yenidoğan dönemi olarak adlandırılır. Bebeğin ilk 1 aylık döneminde yenidoğan bebekler temel bakıma gereksinimleri vardır. Birçok ilk defa anne-baba olanlar bu konuda tecrübesiz oldukları için telaş hissedebilir.  Ancak boşuna telaşlanmayın bebeğinizi neye ihtiyacı olduğunu anlamak için gerekli yeteneğe ve donanıma sahipsiniz.  Biraz bilgi ve pratik yapmak sizin için yeterli olacaktır.

Yenidoğan Bebeklerin Uykusu ve Beslenmesi

Yenidoğan Bebekler
Yenidoğan Bebekler

Yeni ve ilk defa anne-babaların en çok merak ettikleri konulardan biri de yenidoğan bebeklerin uykusu ve beslenmesi konusudur. Yenidoğan bebek günün yaklaşık olarak 12-18 saatlik kısmını uykuda geçirir. Bunun nedeni ise bebeğin dünyaya adapte olmaya çalışmasıdır. Doğal olarak bebek için bu dönemde uyku düzeninden bahsedilemez. Bebek çok sık uyanır çünkü acıkmıştır. Bebekler 3 saatte 1 şeklinde beslenmelidir. Bu da gece ve gündüz boyunca bir beslenme programı oluyor. Bebeğin uykusu ilk 3 aydan sonra düzene girecektir. Bebeğin beslenme aralığı günde ortalama 10-12 kereye denk gelir.  Emzirmeye başladığınız saati başlangıç saati olarak kabul edebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Alt değiştirme ve Banyo

Bebekler ilk 1 ay için sıklıkla emzirildikleri için aynı oranda sıklıkla günde 4-10 arasında dışkılama yaparlar. Yenidoğan bebeklerde alt değiştirme ve banyo konusu da merak edilen konuların arasındadır. Eğer bebeğin beslenmesinde formül mama eklenmiş ise bebekleri dışkılama sıklığı daha az olabilir. Bebeğiniz beslenmeye başladıktan 3-4 gün sonra yeşil ve daha sonra sarıya doğru değişecektir. Bebeğinizin altını değiştirirken su-pamuk ya da parfüm içermeyen temizleme mendillerini kullanmanız gerekir. Bebeğin altını her açtığınızda idrar ve dışkı kalıntılarını temizledikten sonra havalanması için kısa bir süre de olsa beklemeniz gerekir. Ardından ince bir tabaka halinde pişik önleyici krem uygulayabilirsiniz. Gelelim banyo konusuna. Bebeğin ilk banyosunu doğumunu takip eden 2.günden sonra yaptırabilirsiniz. Ancak banyo yaptırırken göbek kordonuna ve banyodan sonra göbek kordonu bakımına özen göstermelisiniz. Banyo bebeğin rahatlamasını sağlar bu nedenle her gün ya da gün aşırı yıkayabilirsiniz. Her yıkamada şampuan gibi temizleyiciler kullanmanız da gerekmiyor. Sadece rahatlaması içinde banyo yaptırabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.