Yenidoğan Bebekler Neden Çok Ağlar?

Yenidoğan Bebekler Neden Çok Ağlar?

0 203

Yenidoğan Bebekler Neden Çok Ağlar?

 

Yenidoğan Bebekler Neden Çok Ağlar?
Yenidoğan Bebekler Neden Çok Ağlar?

Yenidoğan bebekler neden çok ağlar sorusu özellikle ilk doğumu olan anneler tarafından sorulan bir sorudur. Bu anneler daha önce bir bebeğin bakımını üstelenmedikleri ve bebeğin tüm gelişim aşamalarını takip edemedikleri gibi sebeplerden dolayı bu konuya biraz yabancı kalabilirler.

İlk doğumunu gerçekleştiren anne adayları bebekleri ağlama krizine girdikleri zaman riskli bir durum olduğunu düşünerek hastaneye gitmektedirler ancak almış oldukları cevaplar bir sağlık problemi olmadığı yönündedir.

Yenidoğan bebeğini çok ağladığı için doktora götüren anne ve babalar genellikle bebeğin gaz sancısından dolayı veya kolikten dolayı ağladığı cevabını alırlar. Bu yüzden de anne ve baba adaylarının bu durumla karşılaştıkları zaman endişelenmemeleri gereklidir.

Yenidoğan Bebeklerde Sık Rastlanılan Ağlama Sebebi

Yenidoğan bebekler neden çok ağlar sorusunu soran anne ve baba sayısı oldukça fazladır çünkü uzun bir bekleyişlerin ardından dünyaya gelen bebeklerinin herhangi bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları beklenir.

Yenidoğan bebeklerin çok ağladığı görüldüğü zaman öncelikle bebekte gazin olup olmadığı tespit edilmektedir çünkü yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu yüzden de bağırsaklarında gaz birikebilmektedir. Bu ise sancılanmasana neden olur. Sancılanan bebekler ise tepki olarak ağlarlar.

Bebeklerin ağlama sebebi olan gaz birikmesinin bir diğer nedeni ise bebeğin hareketsiz olması ve sürekli olarak sırt üstü pozisyonda yatırılmasıdır.

Söz konusu olan bu sorun bebeğin doğumundan 3 hafta kadar sonra başlatmaktadır ve bebeğin hareket etmeye başladığı 3. aya kadar da devam edebildiği görülmüştür. Hatta bazı bebeklerde 6. aya kadar bu sorun devam edebilmektedir.

Yenidoğan Bebeklere Yapılması Gerekenler

Yenidoğan bebekler neden çok ağlar sorusunu soran anne ve baba adayları bu sorunun yanında bu konuda bebeklerinin ağlama sebeplerini hafifletebilmek ivin yapmaları gerekli olan durumları da merak ederler. Bu anlamda ise aşağıda verilenlerin anne ve baba adayları tarafından uygulanması halinde olumlu sonuçlar alabilecekleri düşünülmektedir;

  • Bebeğin beslenmesinin ardından gazının çıkarılması gereklidir.
  • Bebeğe ılık banyo yaptırılabilir
  • Bebeğin özellikle karin bölgesine yapılan masajın olumlu etkileri vardır.
  • Gün içerisinde sadece birkaç dakika yüz üstü yatırılması gereklidir.
  • Bebeğin bacaklarının aşağı yukarı olacak şekilde sallanması tavsiye edilir.
  • Bebeğin karın bölgesine ılık havlu koyulması olumlu etkiler gösterecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.