Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

0 183

Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

 

Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmeli?
Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

Yenidoğan bebek beslenmesi belli bir süreye kadar ek gıda olmadan anne sütü ile devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu da annelerin akıllarında acaba sütüm yetiyor mu gibi soruları sormaya başlamaktadır. Ancak bir bebek ne kadar süt emiyorsa annesinde gelecek olan süt miktarı da o kadar artmaktadır. Yenidoğan bir bebek 2 saatte bir defa emme ihtiyacı duymaktadır. Bu da günde bir bebeğin 8 veya 12 defa anne sütüne ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Anne sütünün dışarıdan gelen enfeksiyonlara karşı yüksek oranda koruma sağladığı bilinmektedir. Bundan dolayı da hem yenidoğan bebeklerin hem de ek gıdaya geçen bebeklerin anne sütünü beslenme sürecinde bırakmaması gerekmektedir. Sütün memeden geldiği sürece emzirme döneminin de devam edilmesi gerekmektedir.

Emzirme Esnasında Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yenidoğan bebek beslenmesi esnasında annelerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan ilki annenin rahat bir pozisyonda olması ve bu şekilde bebeği eğerek emzirmesi gerekmektedir. Çünkü anne ne kadar rahatsa bebek de o kadar rahat olur ve emzirme süreci sorunsuz bir şekilde atlatılmaktadır.

Emzirme işlemi esnasında bebeğin kafasını meme ucuna doğru itilmemesi gerekmektedir. Bu işlem bebeğin anne sütünü emmemesine ve sütten soğumasına yol açmaktadır. Bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için bebeğin ağzına meme ucunu değdirip beklenilmesi gerekmektedir.

Bebeklerin ağzında çıkabilecek olan pamukçuklara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte meme üzerinde bulunan şeyler de bir ıslak bir mendil yardımı ile temizlenmeli ve kurulanması gerekmektedir. Böylelikle emzirme esnasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmamaktadır.

Çalışan Annelerin Emzirme Süreci

Yenidoğan bebek beslenmesi çalışan bir anne olunması durumunda oldukça zor bir hale gelmektedir. Ancak günümüzde bunun da birçok yolu bulunmaktadır. İş yerinin yakın olması durumunda belli aralıklar ile emzirmeye gidilebilmektedir. Ancak bu gibi bir ihtimal olmaması durumunda süt sağma makineleri ile bu işlem de yapılabilmektedir. Ancak anne bu süreçte ne kadar sakin ve mutlu olursa bebeğin de kendini o kadar güvende hissedeceği unutulmaması gerekmektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.