Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek Bakımı

0 166

Yenidoğan Bebek Bakımı  

 

Yenidoğan Bebek Bakımı
Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan bebek bakımı içerisinde oldukça fazla konu bulundurmaktadır çünkü bu konu çok önemlidir ve bu konuda hassas olunması gerekmektedir. Yenidoğanın ilk kakası ve bu kakanın nasıl temizlenmesinin gerektiği, ilk banyosu, tırnaklarının nasıl kesilmesinin gerektiği ve daha birçok farklı yenidoğan için yapılabilecek bakımlar bulunmaktadır.

Yeni doğum yapmış bir annenin bebeğinin kucağına ilk alışı oldukça heyecan verici ve aynı zamanda korkutucudur. Çünkü yaklaşık olarak 3300- 3600 gr doğan bebeğine zarar vermek istememektedir. Bu yüzden gebe kadının yenidoğanı kucağa alma konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebek bakımı oldukça hassas konulardandır. Bu yüzden de bebeğin her türlü ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi için anne ve babaya eğitimler verilmektedir.

Yenidoğanın bakımında dikkat edilmesi gereken ilk konu bebeğin uykusudur. Bu dönemde bebekler gündüz ve geceyi ayırt edememektedir. Ancak yine de gece loş bir ortamın oluşturulması gerekir. Bunun yanı sıra bu dönemde bebeklerin uykusu uzun sürelidir. Bu yüzden de annelerin bebeklerinin uyanmasınıbeklemeden arada emzirmek için bebeği uyandırmaları gerekmektedir.

Yenidoğan Bebek Banyosu

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bebeğin ilk banyosudur. Banyo yaparken suyun ne sıcak ne de soğuk olması gerekmektedir ve öncelikle bebeğin vücudunun yıkanması daha sonra başının yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda kullanılan şampuanın da göz yakmayan bebek şampuanı olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğin tırnakları keserken de dikkatli olunması gerekmektedir. Kolay kesilmesi için ise banyodan sonra kesilmesi tavsiye edilmektedir çünkü banyodan sonra tırnaklar daha da yumuşayacaktır. Tırnakların kesilme zamanı da merak edilmektedir ancak tırnak kesmeden herhangi bir sorun yoktur. Yani bebek doğduktan sora tırnakları uzunsa hemen kesilebilir.

Yenidoğan bebeklerin bakımının tamamı anneye ve babaya ait olduğu için bebeğin beslenmesi konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Yenidoğan bebeklerin sık sık emzirilmesi gerekmektedir. Özellikle geceleri emzirmeye daha da özen gösterilmelidir çünkü gece ne kadar sık beslenilirse süt yapımını arttıran prolaktin hormonu da o kadar artış göstermektedir. Yenidoğanı emzirmenin hiçbir sakıncası yoktur. Bu yüzden de ihmal edilmeden olabildiğince sık emzirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.