Yeni Doğan Bebekte İshal

Yeni Doğan Bebekte İshal

0 205

Yeni Doğan Bebekte İshal

 

Yeni Doğan Bebekte İshal
Yeni Doğan Bebekte İshal

Yeni doğan bebekte ishal sıkça görülmekte olan bir durumdur. Bebeğin anne karnında gelişmeyen başlayan sindirim sisteminin tam olarak gelişimi doğumdan sonra gerçekleşmektedir. Bu gelişimin tamamı ile bitmesine kadar geçen süre içerisinde bebeklerde görülen birtakım rahatsızlıkların var olabileceği bilinir. Bunlardan bir tanesi de ishaldir.

İshal günlük dışkılama sayısının normalden oldukça fazla olması ile görülmektedir. Bunun yanı sıra dışkının yumuşak ve sulu olması da buna ek olan özelliklerdendir. Bebeklerde görülen dışkının kıvamında bir değişiklik yok ise ve sulu ise bu durum ishal olarak adlandırılmamaktadır. Yeni doğan bebeklerde günde beş altı kez dışkılamanın normal sayıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra dışkı kıvamının normal olması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebekte İshal Nasıl Teşhis Edilir?

Yeni doğan bebekte ishal teşhisinin olması için gerekli olan birkaç unsur bulunmaktadır. Bebeklerde görülen ishallerin en önemli nedeninin virüs ve bakteriler olduğu bilinir. En sık görüleni ise ince bağırsağa yerleşmiş olan virüslerdir.  Bu ishallerde dışkının rengi yeşil veya sarı, sulu ve miktar olarak da çok fazladır.

Bebeklerde görülen ishalde devam ettiği sürece kusma, ateş gibi sorunlar da ortaya çıkaracaktır. Bu durum sonucunda bebekte ciddi miktarda sıvı ve tuz kaybı görülecektir. Bu eksikliğin kısa süre içerisinde yerine koyulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebekte fiziksel bulguların değerlendirilmesinin de oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Bu nedenle düzenli takibin yanı sıra uzman doktor görüşünden ve de tedavilerden de faydalanılması son derece önemlidir.

Yeni Doğan Bebekte İshalin Tedavisi

Yeni doğan bebekte ishal görülmesini engelleyecek olan en büyük etmenin anne sütü olduğu bilinmektedir. Anne sütü ile beslenmekte olan yeni doğan bebeklerin bağırsaklarında varolabilecek virüs oranının en aza inmiş olduğu görülmektedir. Bunun en büyük sebebinin anne sütünün bebeğin bağırsak florasını koruyucu özelliğinin olmasıdır.

Yeni doğan bebeklerde var olan ishalin tedavisinde en temel yolun anne sütüne devam edilmesi olduğu bilinmektedir anne sütünün devamı ile bebekte var olan ishal ve bunun yanı sıra gelen kusma, ateş gibi belirtiler kısa zaman içerisinde kendiliğinden iyileşecektir. Eğer geçmiyor ise dışkı tahlili ile incelemeler yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.