Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

0 196

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık
Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Yeni doğan bebeklerde sarılık ülkemizde sık sık görülmekte olan bir sorundur. Yaklaşık olarak doğum sonrası on bebekten altısında görülmekte olduğu bilinmektedir. Prematüre olarak gerçekleşmiş olan doğumlarda ise bu oran normal doğumlara oranla oldukça yüksektir. Bu durum korkulacak bir durum değildir. Yeni doğan bebeklerde sık görülmesi ile kendiliğinde geçmekte olan bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerde sık sık görülen bu durumun kanda yüksek düzeyde bulunan bilirubine bağlı olduğu görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise bebeklerin karaciğerlerinin yeni hayata adaptasyonunu tam olarak gerçekleştirememesinden kaynaklanmaktadır. Karaciğerlerinin çalışma seviyesinin normale dönmesi ile bebeklerin sarılıkları gün geçtikte düzelmeye başlamaktadır. Bu durum karaciğerde fazla miktarda bulunan bilirubinin parçalanarak bağırsaklar aracılığı ile atılmasından kaynaklanmaktadır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nasıl Anlaşılmaktadır?

Yeni doğan bebeklerde sarılık anlaşılması için kullanılan birkaç işlem bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yapılan taramalar ve testler sonucunda da elde edilen veriler sayesinde tespit edilebilmektedir.

Yeni doğan bebeklerde görülen fizyolojik özellikler bu hastalığın en belirgin örnekleriarasındayer almaktadır. Yeni doğanlarda yüz ve göz aklarının sarı renkte olması bu hastalığın ilk ve en önemli belirtisidir. Bunun yanı sıra bebeklerde görülen farklı fizyolojik özelliklerde bulunmaktadır. Bunlardan ilki bebeklerin dışkılarının beyaz ve idrarlarının koyu renkte olmasıdır. Bunun yanı sıra bebeklerin uykuya dalmalarında ve uykudan uyanmada zorluk çekmeleri de bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Doktorların bu belirtiler haricinde kandaki bilirubin değerine bakarak tespit ettikleri bilinmektedir.

Yeni Doğan Bebekte Sarılık Türleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde sarılık için farklı türlerin var olduğu görülmektedir. Bunlardan en yaygınının fizyolojik sarılık olduğu bilinir. Fizyolojik sarılık, sık beslenme ile yedi ve on gün aralığında geçmektedir.

Emzirme sarılığının ise tamamı ile annenin sütünden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu tür rahatsızlıkta anne sütünün yetersiz alımından kaynaklı olduğu görülür.

Patolojik sarılık ise fizyolojik sarılık kategorisine uymayan her türlü sarılık olarak değerlendirilir ve birçok nedenden ötürü gerçekleşebilmektedir. Normal doğanlarda iki haftadan, prematüre doğumlarda ise üç haftadan uzun süren sarılıklara verilen isimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.