Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

0 203

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık
Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni doğan bebeklerde kabızlık mutlaka takip edilmesi gerekmekte olan bir konudur. Bebeklerin dışkı takibinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bebeklerde sindirim sisteminin gelişimi tam olarak doğum sonrasında tamamlanmaktadır. Bu nedenle bu süreç içerisinde bebeklerde sindirim açısından farklı sorunlar görülebilir. Bu sorunlardan bir tanesi de kabızlıktır.

Bebeklerde var olan kabızlığın tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bebeklerde var olan kabızlığın fark edilmesi aileler için oldukça önemlidir. Tedavi edilmemiş olan kabızlık yeni doğan bebekler için oldukça büyük sağlık sorunlarına yol açacaktır ve buda ilerleyen durumlarda ameliyat gerektiren bağırsak tıkanıklığına neden olacaktır. Bu nedenle ailelerin özen göstermesi gereken bir konudur.

Yeni Doğan Bebekte Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde kabızlık için en önemli belirtinin bebeğin dışkılaması sırasında bağırsak hareketlerinin vereceği acı ile ağlıyor olması ve zorlanıyor olmasıdır. Bu dönemlerde bağırsak florasının tamamı ile gelişmemiş olması nedeniyle gelişen kabızlığın ilk belirtisi rahatsızlık ve acı çekme durumudur.

Bebeğin bağırsak hareketleri arasındaki sürecin uzun olması da kabızlığın bir belirtisidir. Annelerin bebeklerinin bağırsaklarının hareketleri arasındaki süreci takip etmeleri gerekmektedir. Bununla beraber dışkılama sonrasında bezlerinde bulunan dışkının tanecikli ve sert yapıda olması ve koyu renkte kötü kokulu olması da bebeklerin kabızlık sorunu olduğunu açıklayan bir durumdur.  Bu durum sonucunda bebekte rektal bölgede oluşabilecek olan yırtıklar sonucu dışkıda kan görülebilmektedir. Bu nedenle bu bölge kanama açısından değerlendirilmelidir.

Yeni Doğan Bebekte Kabızlık Nasıl Giderilmelidir?

Yeni doğan bebeklerde kabızlık görüldükten sonra sıvı alımının mevcut olandan fazla olması ve artırılmış olması gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde her sorunun çözümü anne sütüdür. Bilim adamlarına göre bebeklerin rahatsızlıklarının anne tarafından hissedilerek ona uygun sütün üretiminin arttığı görülmektedir. Bebekte görülen rahatlığa bağlı olarak anne sütünün içeriğinin değişiyor olduğu söylenmektedir.

Bu duruma bağlı olarak anne sütünün kabızlık sorunu yaşayan yeni doğan bebeğe sık sık veriliyor olması bu sorunu ortadan kaldıracaktır. İlerleyen zaman içerisinde anne sütünün bebeğin kabızlığını gidermiş olduğu görülecektir. Eğer bebeğin kabızlığı geçmeyip hala devam ediyor ise uzman kişilere danışılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.