Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim Özellikleri

Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim Özellikleri

0 177

Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim Özellikleri

Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim Özellikleri
Yeni Doğan Bebeklerde Gelişim Özellikleri

Yeni doğan bebeklerde gelişim özellikleri doğum sonrasında geçen ilk yirmi sekiz günlük yaşamı kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde bebeklerde gelişmesi beklenen özellikler genel olarak aynıdır. Bebeklerin anne karnından ayrılıp hayata adapte olma süreçleri bu süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bu dönem içerisinde bebeklerde gerçekleşen gelişimlerin oldukça önemli olduğu bilinmelidir.

Bebeklerde görülen gelişimler normal erişkin bireylere göre oldukça farklıdır. Bu dönemlerin ve oluşacak gelişimlerin önceden bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin öğrenilmesi bebeklerin gelişimleri hakkında bize bilgi verecek ve verilen bilgiler doğrultusunda endişelenmelerin oranının en aza indirilmesi sağlayacaktır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin gelişim süreçlerinin özelliklerinin bilinmesi son derece önem teşkil etmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Fiziksel Gelişimler Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde gelişim özellikleri hakkında bilinmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Bebeklerin kafaları bedenlerine göre biraz daha büyüktür ve kafalarında yer alan bıngıldak adında bölümleri vardır. Bu bölümlerin doğumda, doğum kanalında geçerken kafa kemiklerinin birbirlerine yaklaşmaları ve bu sayede doğumun kolaylaşmasını sağlamak amacı ile var olduğu bilinmektedir.

Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerde gözlerin rengi koyu mavi ve gri renktedir. İlerleyenzamanlarda göz yapısı gelişerek normal göz rengini alacaktır. Bebeklerin ilk ayında yeni duydukları ve sürekli duydukları seslere ilgi gösterdikleri bilinmektedir. Bu dönemde bebeklerde yer alan işitme problemleri ileriki dönemlerde zihinsel gelişimi, konuşma becerisini etkileyeceği için en erken dönemde bu testler aracılığı ile işitme duyusu test edilmelidir.

Bebeklerin Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde gelişim özellikleri hakkında birçok bilginin bulunduğu görülmektedir. Ancak en önemli bilgiler uzmanların gelişim skalasına göre verdikleri bilgilerdir. Yeni doğan bebeği olan aileler bebeklerini genellikle aynı yaşta olan diğer bebekler ile karşılaştırmaktadır. Bu durum bebeklerinin gelişiminde geriliğin olduğu düşünmelerine sebep olacaktır. Bu durumun yanlış olduğunun öncelikli olarak bilinmesi gerekir. Her bebeğin gelişimi aynı değildir. Bu nedenle bebeğin, farklı bebeklere göre karşılaştırması yapılmamalıdır.

Ailelerin kendi bebekler hakkında topladıkları bilgileri ve gelişimi hakkında tam olarak faydalı bilgileri edinmelerinin en etkili yöntemi bir uzmana danışmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.