Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

0 174

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

 

Yenidoğan-Bebek-Gelişimi
Yenidoğan-Bebek-Gelişimi

Yeni doğan bebek gelişimi ailelerin tedirginlikle yaklaşmakta oldukları bir dönem olan ilk aylarda gelişmektedir. Bebeklerin bu dönemler içerisinde ihtiyaçları olan tek şeyin uyumak, beslenmek ve rahatlamak olduğu görülmektedir.

Doğumun yaklaşması ile birlikte ailelerde bebeklerinin gelişimlerinin ne kadar olması gerektiğini öğrenme arzusu başlar. Bunun sonucunda yeni doğan bebeklerin ilk kilolarının, boylarının ne kadar olması gerektiğini öğrenmek isterler. Bebeklerin gelişimlerinin nasıl olacağını ve hangi haftalarda, hangi aylarda değişikliklerin görülebileceğini bilmek oldukça önemlidir. Bebeklerin gelişimlerini kontrol etmek ailelerin, bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılama durumundaki yanlışlıkları veya eksiklikleri ortaya koyacaktır. Bu durumda aileler bebekleri için yeterli gereksinimleri sağlayabildiklerini gözlemlemiş olurlar.

Yeni Doğan Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebek gelişimi için ailelerin merak ettikleri konulardan bir tanesi bebeklerinin boylarının gelişimlerine uygun olup olmadığıdır. Bebekler ilk 0-1 yaş aralığında oldukça hızlı büyümektedir. Bu gelişimin hızlı bir şekilde oluyor olması durumunda aileler bebeklerinin yeteri kadar iyi gelişip gelişmediğini merak etmektedirler.

Yeni doğan bebeklerde kız çocuklarının boylarının ortalama boy uzunluğu elli üç santim olmalıdır. Bu durum erkek çocuklarında farklılık göstermektedir. Erkek çocuklarında boy uzunluğunun ortalama elli beş santim uzunluğunda olması gerekmektedir.

Ailelerin merak ettikleri bir diğer konu ise kilo durumudur. Bazı çocukların zayıf bazılarının ise kilolu olması ailelerin gelişim yönünden bir terslik olduğunu veya çocuklarının beslenmesinin yetersiz olduğunu düşündürmektedir. Kız çocukları için kilonun ortalama olarak dört kilo iken erkek çocuklarının ortalama olarak kilosunun dört buçuk kilo civarında olması gerekmektedir. Bebeklerin gelişimlerinin uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Yeni Doğan Bebek Gelişiminde Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğan bebek gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ailelerin ilk önce bilmesi gereken bebeklerinin ihtiyaçlarıdır. Yeni doğan bir bebeğin beslenmesi için anne sütünün yeterli olduğu ve anne sütünden ihtiyacı olan bütün besin değerlerini alabileceği gözlemlenmektedir.  Bunun yanı sıra bebeklerin bu dönem içerisinde uyumasının da oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Bu dönemler içerisinde herhangi bir anormali durumu yoksa anne sütünden başka ek besine ihtiyaç yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.