Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

0 198

Tuvalet Eğitimi

Çocukların tuvalet eğitimi yaklaşık 1,5-3 yaş arasında verilmesi gerekli bir eğitimdir. Çocukların fizyolojik ve psikolojik gelişiminde önemli bir eğitim olan tuvalet eğitimi çok önemli bir eğitimdir. Bu konuda çocuğunuzun hareketlerini iyice gözlemleyerek tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını iyi anlamak gerekir.

Tuvalet Eğitimi
Tuvalet Eğitimi

Çocuğa tuvalet eğitimi genellikle çocuğunuzun tuvaleti geldiği anda tuvalete götürerek ihtiyaçlarını gidermesini sağlamak ve sabırla beklemek gerekir. Bebeğin oturması için özel klozet kapağı ya da çocuklar için özel olarak üretilmiş tuvalet kullanılması gerekir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Anne ve babaların en çok zorlandığı konulardan birisi bebeklerinin tuvalet eğitimi konusudur. Bebeğine tuvalet eğitimi vermek isteyen anne babalar için yapmaları gereken ilk iş en bebeğine en uygun lazımlığı almalarıdır.  Lazımlık yerine kullandığınız klozetinize çocuğunuzun rahatlıkla oturacağı klozet kapağı alarak ta sağlayabilirsiniz. Fakat çocuklar ayakları havada kaldığı zaman korkabilirler. Bu yüzden size ihtiyaç duyabilirler.

Çocuğa tuvalet eğitimi birkaç günde verilmesi pek mümkün değildir. Bu eğitim süreci 3-6 ay gibi sürebildiği gibi çocuğun kişiliğine bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun sürede de olabilir. Çocuğun tuvalet eğitimine başlanması için gerekli kasların gelişiminin de tamamlanmış olması gerekir. Eğer çocuk kendini tuvalet eğitimine hazır hissetmez ise eğitim süresi uzar.

Çocuğunuza sık sık tuvaletinin gelip gelmediğini sorun. Eğer geldiyse lazımlığa ya da klozete oturtarak bekleyin. Eğitime başladığınız zaman bezi bırakmalısınız. Çocuğunuz tuvaletinin geldiğini fark etmeyebilir.  Bu yüzden saatte bir gelip gelmediğini sorarak kontrol edin.

Tuvalet Eğitimi Sonrası Çocuğunuzu Ödüllendirin

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken çok sabırlı olmanız gerekir.  Çünkü çocuklar bu eğitimi hemen birkaç gün içerisinde öğrenemeyebilirler. Çocukların tuvalet eğitimi aylarca sürebilir. Anne ve babanın yapması gereken sabırla ve sakin davranarak tuvalet alışkanlığını sağlamalarıdır.

Çocuğunuz tuvaleti geldiğini söylediğinde onu lazımlığa ya da onun için almış olduğunuz klozete oturtun. Çocuğunuz tuvaletini doğru bir şekilde yaptığını gözlemlediğinizde onu mutlaka takdir edin. Bu şekilde takdir edilmek çocuğunuzun doğru bir davranış yaptığını fark etmesini sağlar. Aynı zamanda tuvaletini yapabildiği için ödüllendirmelisiniz. Bu şekilde ödüllendirme yöntemi ile çocuk eğitimi çok daha kısa sürede öğrenmiş olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.