Tüp Bebek

Tüp Bebek

0 300

Tüp Bebek

 

Tüp Bebek
Tüp Bebek

Tüp bebek anneden alınan yumurta hücresinin, babadan alınan sperm hücresi ile laboratuvar ortamında birleştirme işleminin gerçekleştirilmesine denmektedir. Bu yöntemlerde sperm kadın rahminde dölleme gerçekleştirmemesi durumunda veya tam tersi bir durum ile karşı karşıya kalınmasında tercih edilmektedir. Tedavi başlayıp laboratuvar işlemi tamamlandıktan sonra ise embriyo annenin rahmine yerleştirme işlemi yapılmaktadır. Bu yöntemin geliştirilmesi ile de doğal yöntemler ile hamile kalmayan birçok kişi hamile kalmakta ve evlat sahibi olabilmektedir.

Tüp Bebek İşlemi Kaç Yaşına Kadar Uygulanır?

Tüp bebek işlemi anne ve babadan alınan hücrelerin birleştirilmesi ile olmaktadır. Ancak belli bir yaştan sonra hem kadının hem de erkeğin hücrelerinin kalitesinin düşmesi sebebi ile belli bir yaşa kadar bu işlemin tamamlanması gerekmektedir. Bu yaş sınırları ise kadınlarda 45 olmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda 45 yaş ve üstündeki kadınlarında hamile kaldığı görülmekte ancak düşük ihtimaller dahilinde seyretmektedir. Tüp bebek işleminin tamamlandıktan sonraki dönemde hamile kalınmaması durumunda ise işlem yeniden tekrar edilmesi gerekmektedir.

Aşılama işleminin tamamlanması ile kadında herhangi bir gebelik durumunun gözlenmemesi sonucunda ise tekrardan aşılama işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu işlem doktorlar tarafından kadın sağlığı için 3 defa yapılması önerilmektedir. 3 aşılama döneminden sonra yeniden tedavi yapılabilmektedir ancak yapılan tedavilerden alınacak olan sonuçlar oldukça düşük oranlarda olmasından dolayı sonuçlar genellikle olumlu olmamaktadır.

Tüp Bebek İşlemlerinin Başarılı Olma Şansı Nedir?

Günümüzde belli hastalıklar sebebi veya kalıtsal durumlardan dolayı birçok kadın gebe kalamamaktadır. Bu yüzden de Tüp bebek tedavisi birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Bu yöntemin gerçekleşmesi ve kadının gebe kalabilmesi için ise sperm kalitesi ve yumurta hücresinin kalitesi büyük bir oranda artmaktadır. Bu kalite oranlarının düşmesi ise yaşların ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebeklerin oluşumunda aşılama döneminden sonra 30 yaş altında bulunan bireylerin olumlu sonuç alma oranları genellikle %55 ile %60 arasında değişen bir orana sahiptir. Ancak 40 yaş üstü kadınlarda bu oran %15 ve %20 oranlarına düşmekte ve hamile kalma oranı oldukça düşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.