Tüketilecek Gıdalar ve Bilinmesi Gerekenlerle Hamilelikte Beslenme

Tüketilecek Gıdalar ve Bilinmesi Gerekenlerle Hamilelikte Beslenme

0 182

Tüketilecek Gıdalar ve Bilinmesi Gerekenlerle Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme için kadınların bilmeleri gereken birçok özellik bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi hamilelik sırasında oluşabilecek olası yan etkiler rahatsızlıkların engellenmesi için önemli olduğudur. Hamilelikte tüketilecek olan gıdaların bilinmesi ve gerekli olan vitamin, mineral gibi gereksinimlerin tam olarak karşılanması gerekir. Bunun tamamlanması için gerekli olan en büyük unsur ise gerekli ve dengeli olarak beslenmektir.

Tüketilecek Gıdalar ve Bilinmesi Gerekenlerle Hamilelikte Beslenme
Tüketilecek Gıdalar ve Bilinmesi Gerekenlerle Hamilelikte Beslenme

Hamile kadınların vücut gereksinimleri hamile olmayan kadınlara oranla daha fazladır. Bunun hamileliğin aylarına göre de orantılı olduğu görülmektedir. Hamilelikte günler arttıkça annenin ihtiyaçları da artacaktır. Bu dönemde dengeli beslenilmesi sayesinde oluşabilecek yan etkilerin her birinden korunma sağlanabilmektedir.

Hamilelikte Neler Tüketilmelidir?

Hamilelikte beslenme için önerilen birçok gıda bulunmaktadır. Bunlar arasında kişiler farklı şekilde tüketimlerin olduğunu düşünürler. Ancak bilinmesi gereken en büyük özelliğin kişinin kendisine özel bir diyet oluşturması gerektiğidir. Kulaktan duyma diyetlerin yapılması anne ve bebeğinin sağlığı için sorunlar yaratabilecektir. Bu nedenle kişilerin bu diyetleri uygulamadan önce hekimlere danışmaları gerekmektedir.

Doktorların, hamile kadınlar için önerdiği en önemli gıdaların lifli besinler olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra tahılların, meyve ve sebzelerin, et, tavuk ve balık gibi proteinden zengin ürünlerin tüketiminin artırıldığı bilinmektedir.  Süt ve süt ürünlerinin hamile bireyler için oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Kişilerin oluşturacakları diyetlerde bunların varlığı göz önüne alınmalıdır.

Hazırlanan diyetlerin annenin beden kitle endeksine ve herhangi bir ürüne karşı olan alerjisine göre değişiklik göstereceği ve eksiltilmiş olan ürünün yerine aynı kalitede aynı gereksinimleri sunabilecek yapıda gıdaların getirilmesi gerekmektedir. Bütün bunlar sağlandığında sağlıklı bir gebelik elde edilmiş olacaktır.

Hamilelikte Beslenmede Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Hamilelikte beslenme içerisinde bilinmesi gereken birçok unsurun var olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesinin doymuş yağlar olarak adlandırılan tereyağı, krema gibi ürünlerden uzak durarak sıvı yağların tercih edilmesi gerektiğidir. Bunun yanı sıra da işlenmiş olan ve hazır gıdaların tüketilmesinin en aza indirilmesi gerektiğidir. Bu yiyeceklerin içerisinde fazladan şeker ve doymuş yağ bulunduğundan tercih edilmemelidir. Son olarak ise sindirim sistemi ile toksinlerin uzaklaştırılması için bolca su içilmesi gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.