Spor Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?

Spor Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?

0 185

Spor Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?

Spor Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?
Spor Yapmak Anne Sütünü Etkiler Mi?

Birçok kadın doğumdan sonra vücudunda oluşan ödemleri ve kiloları spor yaparak atmak ve eski haline dönmek istemektedir. Ancak spor yapmak anne sütünü etkiler mi gibi sorular ile de akılları karışmaktadır. Emzirme döneminde annenin yediği besinlere ve yapmış olduğu hareketlere dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü sezaryen ile yapılan doğumlarda dikişlerin bulunması ve risklerin devam etmesinden dolayı annenin eski sağlığına dönesiye kadar spor yapmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü herhangi bir enfeksiyon durumunun ortaya çıkmasında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ancak hamilelik sürecini ve doğum sürecini sıkıntısız bir şekilde atlatan kadınlar emzirme döneminde rahatlıkla spor yapabilmektedir. Bunun için ise doktorunun izin vermesi ve spor sonrasında yediği yemeklere büyük bir oranda özen göstermesi gerekmektedir.

Emziren Annelerin Spor Yaparken Dikkat Etmeleri Gereken Davranışlar

Spor yapmak anne sütünü etkiler mi sorusunun yanı sıra spor esnasında yapılması gereken davranışlar da büyük bir oranda önem taşımaktadır. Emzirme döneminde olan bir annenin spora başlamadan önce hem bebeğinin sağlığı hem de kendi sağlığı için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vücut uzun süreli bir değişim geçirmesinden dolayı hafif tempolu sporlar ile ilgilenilmesi gerekmektedir.

Spor esnasında annenin ağrı, sancı veya vajinal kanama ile karşılaşması durumunda mutlaka doktora gitmesi ve spora ara vermesi gerekmektedir. Spor sonrasında laktik asit salgılanmasından dolayı ise annenin bebeğini 1,5 saat sonra emzirmesi gerekmektedir. Spor sonrasında duş alındıktan sonra emzirmek ise bebeğin memeden küsmesini engellemektedir.

Emziren Annelerin Spordan Sonra Tüketmesi Gereken Besinler

Spor yapmak anne sütünü etkiler mi yanı sıra spordan sonra ne tüketilecek olan besinlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Spor sonrasında çok fazla su kaybedilmesinden dolayı su tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Bununla birlikte süt, yumurta, tavuk ve et gibi besin değeri yüksek yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Böylelikle anne sütünün besin değeri açısında daha zengin olmaktadır. Spor yapmak ve kilo verilmek istenmesi sürecinde diyet yapılsa da kontrollü bir şekilde yapılması gerekmektedir. Diyetin içerisinde mutlaka besin değeri yüksek ve anne sütü değerini yüksek tutan besinlere yer verilmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.