Sezeryanla En Fazla Kaç Doğum Yapılır

Sezeryanla En Fazla Kaç Doğum Yapılır

0 164

Sezeryanla En Fazla Kaç Doğum Yapılır

Sezeryanla en fazla kaç doğum yapılır? Genellikle Sezeryan doğum yapan annelerin birçoğu bu soruyu sormaktadır. Bir çocukla sınırlı kalmak istense de  bir çok kişi de 2. 3. 4 çocukları da hayal etmektedir. Ailenin gelir durumu sosyal kültürel yapısı beklentiler ve eşler arasındaki ilişki genellikle çocuk sayısını belirlemektedir. Normal doğumda herhangi bir kısıtlama olmazken sezeryanda karın da bir kesi oluşturulduğu için belirli bir kısıtlamanın olabileceği düşüncesi bulunmaktadır. Bu düşünce kesin olmamakla beraber önerilen sezeryan miktarı üçtür. Üçten fazla sezeryan yapılabilse de üçe kadar yapılan sezeryanlardarisk daha az olurken 3’ten sonra yapılan her sezeryanda risk artmaktadır.Annenin fiziki yapısı ve biyolojik yapısı riski minimize edebilir. Bu nedenle her bireyde sezeryana karşı risk farklı olabilmektedir.

Sezeryan Kaç Yıl Arayla Yapılır

Sezeryan doğum yapan anneler sezeryandan sonra ne zaman hamile kalabileceklerini merak etmektedir. Çünkü çoğu anne baba çocuğunun yalnız başına büyümesini istememektedir. Bu nedenle bir kardeş olması için ne kadar zaman beklemesi gerektiğini merak etmektedir. Uzmanlarsezeryan doğum yapan anneler için en az 2 yıl sezeryandan sonra ara vermesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak en az 2 en fazla 5 yıl olarak dikkat edilmelidir. 5 yılı aşan aralar doğumda risk oluşturabilecek durumdur. Bu nedenle sezeryandan sonra tekrar doğum düşünüldüğü durumlarda iki yıl ideal bir aradır.Sezeryan doğumdan sonra 15 ay hamile kalmak için beklenmelidir.

Sezeryanla En Fazla Kaç Doğum Yapılır
Sezeryanla En Fazla Kaç Doğum Yapılır

Anneler fizyolojik olarak genellikle her doğum öncesi aynıdır. Mümkün olduğunca doğum normal olarak yaptırmaya çalışılmaktadır. Uzmanların önerisi de bu yöndedir. Ancak normal doğumun riski olduğu durumlarda sezeryan doğum düşünülmektedir. Annenin ilk sezeryan doğumunda olduğu gibi 4. sezeryan doğumunda da ideal doğum haftası 39 haftadır. 39 haftadan önce veya 39 haftadan sonra yapılacak olan doğumlarda çeşitli riskler bulunmaktadır. Erken doğumlarda prematüre geç doğumlarda ise geç doğum prematüresi olmak üzere farklı gelişimsel problemler yaşanabilmektedir. Bu nedenle uzmanların tavsiyesine uyularak 39. Haftada sezeryan düşünülmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.