Sezeryandan Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir

Sezeryandan Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir

0 177

Sezeryandan Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir

Sezeryandan ne zaman sonra ilişkiye girilir ve sezeryandan sonra ilişkide nelere dikkat edilmelidir çiftler tarafından öğrenilmelidir. Hamilelik sürecinin sonlarına yaklaşıldığında vücut kendini doğuma hazırlamaktadır. Bu hazırlık sürecinin sonuna gelirken rahimde kendini salma ve genişleme söz konusudur. Normal doğum yapan kadınların kısa sürede rahmin kasılarak eski haline gelmesi gerçekleşirken sezeryan doğumda aynı durum söz konusu değildir. Sezeryan sonrası cinsellik normal doğuma göre çok daha geç söz konusu olmaktadır. Zira rahmin kasılmasının yanında ameliyat bölgesinin de iyileşmesi beklenmelidir. Bebeğin doğmasının ardından cinsel ilişkinin de güvenli bir şekilde devam edebilmesi için serviksin kapanması denilen olayın gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde rahmin toparlanmasından ilişkiye girilmesi direkt olarak enfeksiyona sebep olabilir. Aynı zamanda doğum sonrasında rahim yoluyla karın içerisindeki kan dışarıya atılmaktadır. Rahim kendini toparlayana kadar kanama olacağında loğusalık dönemi olarak adlandırılan dönemin tamamlanması gerekmektedir. Ancak bu süre tamamlandığında kadının da kendini hazır ve iyi hissetmesi beklenmeli gerek görüldüğü durumlarda kadın doğum uzmanına danışılması gerekmektedir.

Sezeryan Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Pozisyonları

Sezeryan sonrası cinsellik kadının ameliyat bölgesine bir zarar vermemek enfeksiyona ve farkı problemlere yol açmamak için çok daha dikkatli yaşanması gerekir. Zira normal doğumda böyle bir risk bulunmamaktadır. Sezeryan sonrasında lohusalık dönemini tamamlamış ameliyat bölgesi iyileşmiş ve kendini hazır hisseden kadına cinsel ilişkiye başlayabilirler. Cinsel ilişkide karna direkt basınç uygulayacak pozisyonlardan kaçınmanız gerekmektedir. Daha çok vücuda baskı uygulanmayacak ve korunma tedbirleri alınarak cinsel ilişki yaşanmalıdır. Doğumdan 4 ile 6 hafta sonra kadın kendini hazır hissederse ve herhangi bir problem yok ise ilişki güvenli yollarla sürdürülebilir.

Sezeryan Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Acı

Sezeryandan Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir
Sezeryandan Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir

Sezeryan doğum yapan kadın için sezeryan bölgesi her zaman dikkat etmesi gereken bir bölgedir. Zira 6 hatta ile 1 yıla kadar bu bölgede ağrı hissedebilir. Bu ağrıları ağrı kesici ile hafifletmek mümkündür. Sezeryandan sonra tam iyileşmenin oluşması beklenmelidir. Sezeryan sonrası cinsellik sırasında acı hissedilebilir. Ancak bu gayet normaldir. Acının şiddeti fazla olduğunda kadın doğum uzmanına danışmanız gerekmektedir. Zira yolunda gitmeyen bir şeylerin olabileceği her zaman için aklınızda olmalıdır. Cinsel birliktelik sırasında aşırı zorlanma karın bölgesine baskı oluşturacağından ağrı olabilir. Bu nedenle cinsel birliktelikte ameliyat bölgesine baskı uygulayacak pozisyonlardan ve uygulamalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.