Sezeryandan Ne Kadar Sonra Spor Yapılır

Sezeryandan Ne Kadar Sonra Spor Yapılır

0 154

Sezeryandan Ne Kadar Sonra Spor Yapılır

Sezeryandan ne kadar sonra spor yapılır özellikle sezeryan döneminde kilo alanlar için merak edilmektedir. Sezeryandan sonra ameliyat yerinin kaynaşabilmesi ve vücudun sağlığının korunması için doukissa egzersizleri yapılması gerekmektedir. Normal doğumdan farklı olarak karnın alt bölgesinde cerrahi bir operasyonla kalan yaranın olması daha dikkatli ve tedbirli spor yapmayı gerektirmektedir. Bu durum sezeryandan sonra spor aktivitelerinizi yavaş satacaktır. Sezeryanın tamamen iyileşti kabul edilen 6 aydan sonra vücut egzersizleri ne başlamak mümkündür. Ancak sezeryan doğumdan sonra kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde kegel eksersizi olarak bilinen egzersizde yapabilirsiniz. Bu küçük egzersizlerle beraber yürüyüşe de hemen sezeryandan sonra başlanması gerekmektedir.

SezeryandanSonra Ne Zaman Yürüyüş Yapılır

Genel itibarıyla birçok ameliyat işlemi sonrasında yürüyüş tavsiye edilmektedir. Sezeryan doğumdan sonra da vücudun hızlıca toparlanabilmesi vücudun zinde tutulabilmesi için yürüyüş yapılması gerekmektedir. Sezeryandan hemen sonra kendinizi iyi hisseder hissetmez ayağa kalkarak yürümeye çalışmalısınız. Önceleri az miktarlarda ve kısa mesafelerde olan yürüyüşleri zaman içerisinde arttırma mısınız? Sezeryandan sonra spor aktivitelerine başlayana kadar yürüyüş ve küçük egzersizlerle vücudunuzun zinde olmasını sağlamalısınız. Yürüyüşleriniz önceleri küçük adımlarla ve yavaş olmalıdır. Aşırı hızlı adım atmaya çalışmanız, vücudu yormanız ameliyat bölgenizde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Hatta yeniden kanamalara sebep vererek ameliyat bölgenizde iltihaplanma enfeksiyon gibi risklerle karşılaşabilirsiniz.

Sezeryandan Sonra Göbek Kalmaması İçin

Hem normal doğumda hem de sezeryan doğumda hamilelik döneminden alınan kiloları verilebilmesi gündem olmaktadır. Sezeryandan sonra göbeğin eritilmesi vücudun fit bir görünüme sahip olması için spor ve çeşitli aktiviteler yapılması gerekmektedir. Ancak sezeryandan sonra spor belli bir iyileşmişlik düzeyine gelmeden yapılamaz. Bu nedenledir ki sezeryan bölgesinin tamamen iyileşmesi ve ağrıların minimize edilmiş olması gerekmektedir. Vücudunuzun fit haline geri dönmesi için öncelikle yürüyüşlere kısa süre içerisinde başlamalısınız. Sonrasında küçük aktivitelere başlamak için doktorunuza danışmalısınız. Kilo vermek yerine kilo almaktan kaçınmak için sağlıklı ve kilo aldırmayacak besinlerle beslenmek gerekmektedir. Hem sezeryan süreci için hem de kilo vermek için bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Sıvı tüketmek yerine sulu meyvelerden de faydalanabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.