Sezeryandan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?

Sezeryandan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?

0 160

Sezeryandan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?

Sezeryandan ne kadar sonra adet olunur? Annelerin en sık merak ettiği sorulardan birisidir. Doğum sonrasında bir süre adet görmeyen kadınlar bu durumun normal olup olmadığını araştırmaktadır. Sezeryandan sonra adet durumu tamamen annenin bebeğini emzirme durumuna bağlı olarak görülmektedir. Sonrasında anne karnındaki tahribatın onarılması ve düzenli olarak adet görme işlemi için hormonal değişikliklerin düzelmesi gerekmektedir. Genel olarak annenin kendini toparlayabilmesi ve hormonal dengesinin oluşması 8 haftayı bulabilmektedir. Genellikle çoğu anne 10 haftadan itibaren adet görmeye başlamaktadır. Ancak görülen adet düzenli olmayabilir. Adet düzeninin sağlanması için en az 3 adet döneminin geçmesi gerekmektedir.

40 Çıktıktan Sonra Adet Görme

Sezeryan olan annelerin birçoğu ilk 40 günde kendini toparlamaktadır. Bu süreçte annen ameliyat yeri kapanır yarası ciddi manada iyileşir ve hormonal dengelerin de çoğunlukla düzelir. Annenin bu süreçten sonra adet görmeye başlaması beklenir. İlk 2-3 adet düzensiz olsa da sonrasındaki adetlerin düzene girmesi beklenmektedir. Ancak bu durum emzirmeyen anneler için farklılık gösterebilmektedir. Emzirmeyen annelerde ikinci haftadan itibaren adet kanamaları görülebilmektedir. Ancak sık sık emzirenlerde bu durum çok daha geç olabilmektedir. Emzirmenin sık sık yapılması prolaktin adı verilen süt hormonunun yükselmesine neden olmaktadır. Bu hormon adet için gereken yumurtlama sürecini baskılayarak adet kanamasının olmasını engellemektedir. Ancak ilerleyen dönemlerde emzirme sayısının azalması yumurta üzerindeki baskıların kalkmasını ve dolayısıyla adet görme olayların başlamasına neden olmaktadır. Sezeryandan sonra adet bu nedenle tamamen emzirmeye bağlanmış olmaktadır.

Emziren Anneler Ne Zaman Adet Olur?

Sezeryandan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?
Sezeryandan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?

Emziren anneler sezeryandan sonra adet görme konusunda diğer annelere göre daha çok beklerler. O süreçte emzirme sıklığı da önemlidir. Emzirmelerin aradığı ve emzirme miktarındaki azlık yakın sürede adet görülmesine neden olabilmektedir. Düzenli ve sık aralıklarla emzirme yapan anneler ortalama olarak 10 haftaya kadar adet görmezler. Ancak bu süre annenin emzirme durumuna göre az alabileceği gibi artışla gösterebilir. Sezeryan sonrası adet problemleri yaşayan kadınların kadın doğum uzmanları danışması da bilgi edinmesi için yeterli olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.