Sezeryanda Neden 40 Hafta Beklenmez

Sezeryanda Neden 40 Hafta Beklenmez

0 170
Sezeryanda Neden 40 Hafta Beklenmez
Sezeryanda Neden 40 Hafta Beklenmez

Sezeryanda neden 40 hafta beklenmez özellikle ağrılı şiddetli olan kadınlar merak etmektedir. Devlet hastanelerinde çocuğu ve anne olumsuz etkileyecek bir durum olmaması koşuluyla normal doğumu beklemektedir. Aynı zamanda 38 haftaya erişmiş bebeklerin gelişimini tamamladı kabul edilmektedir. Bu nedenle de 38 haftadan önce sezeryan kesinlikle önerilmemektedir. 38 haftayı tamamlamış çocuğun gelişimini tamamlamış olması nedeniyle de 39 haftadan fazla beklenilmez. Aksi takdirde gelişimini tamamlamış çocuğun anne karnında olması gereken zamandan daha fazla beklemesi farklı olumsuz durumlara yol açabilmektedir.Ancak nadir de olsa çoğunlukla annenin sağlıklı olduğu durumlarda 40. Haftada sezeryan yapılabilmektedir. Ancak burada kriter Sezeryan doğum yapacak annenin ve bebeğin sağlığıdır.

İkinci sezaryen doğum kaçıncı haftada olur?

Sezeryan doğum yapan annelerin bedeninde kesikler oluşmaktadır. Dolayısıyla sezeryan bölgesinin de aynı olması nedeniyle sezeryanın üçten fazla tekrarlaması tavsiye edilmemektedir. Üçten fazla yapılan her sezeryanda sağlık problemi riskleri oluşmaktadır. Bu nedenle uzmandan 3 ve fazla sezeryan yapılmasını tavsiye etmemektedir. Doğumlarda kaçıncı olduğuna bakmaksızın çocuğun gelişim süreci hemen hemen aynıdır. 38 haftayı dolduran bebekler gelişimini tamamlamaktadır. Önceki yapılmış olan sezeryanın gelişim sürecinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu nedenle iki sezeryan doğumun da 39 veya 40 haftada yapılması uygundur. Ancak yapılan muayenelerde bebekte yahut anne de herhangi bir risk saptanması veya herhangi bir sağlık probleminin görülmesi nedeniyle sezeryan öne alınabilir. Böyle bir durumda sağlık gözetimi yapılarak kararın hızlı bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

37 haftalık gebelikte sezeryan olur mu?

Sezeryan işlemi anne karnında kese açılarak çocuğun anne karnından çıkarılması ve yapay yollarla doğumun gerçekleştirilmesi işlemidir. Bu işlemin sağlıklı olabilmesi için çocuğun gelişimini tamamladıktan sonra yapılması gerekmektedir. Çocuk anne karnındaki gelişimini 38 haftada tamamlamış kabul edilmektedir. Bu nedenle gelişimini tamamladıktan sonra doğumun yaptırılması gerekir. Ancak bazı durumlarda bebek gelişimini tamamlaması dahi müdahale edilerek doğum durulması gerekmektedir.Bebeğin sağlığını tehdit eden veyahut annenin sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu olduğunda 37 haftalık gebelikte de sezeryan uygulanabilir. Ancak sezeryan doğum sonrasında çocuğun gelişiminin tamamlanması, nefes alışverişlerinin zayıf olması veya emme yutkunma fonksiyonlarındaki zayıflıklar nedeniyle küveze alınması gerekebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.