Sezeryanda Hangi Dikiş Daha İyi

Sezeryanda Hangi Dikiş Daha İyi

0 168

Sezeryanda Hangi Dikiş Daha İyi

Sezeryanda hangi dikiş daha iyi öğrenmek için öncelikle dikiş çeşitlerini bilmeniz gerekmektedir. Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesiyle beraber sezeryan alanında kullanılan bir şok dikiş türü de bulunmaktadır. Sezeryan dikiş çeşitleri arasında hem estetik açıdan hem de iyileşmesi bakımından en rağbet gören dikiş çeşitleri tercih edilmektedir. Sezeryan sonrasında kesinin kapatılması için cildin tipine ve doğum yapanın seçimine göre dikiş çeşidi kullanılmaktadır. Genellikle sezeryan doğum öncesinde doktorlar tarafından sezeryan dikişleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmamakta ve doğum yapacak kişiden birini tercih etmesi istenmektedir. Tercihine göre uygulama yapılmaktadır.

Sezeryan Dikiş Çeşitleri

Sezeryan doğum sonrasındaki oluşan ciltteki kesik farklı yöntemler kullanılarak dikilmektedir. Kullanılan sezeryan dikiş yöntemlerine göre sezeryan dikiş çeşitleri:

  • Estetik sezeryan dikişi: Anne adaylarının estetik kaygılarını gidermek ve enfeksiyona açılmaya karşı üstün birleşme sağlaması amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Dışarıdan belli olmayacak şekilde cildin alt tabakasına dikiş atılmaktadır. Dikiş cildin altında olduğu için kendiliğinden eriyen materyaller kullanılmakta ve dikiş aldırmak problemi olmamaktadır. Estetik dikiş, dikiş türlerine göre daha az belirgindir.
  • Cilt üstü iplikle dikiş: kesi bölgesi kapatılarak en son cilt üstünde kalan bölüm cerrahi dikiş ipliği ile dikilmektedir. Kendiliğinden eriyen ipler kullanılmadığı için bir hafta sonra dikişlerin aldırılması gerekmektedir.
  • Cilt üzeri zımba dikiş: cildin üzerinde tek tek yerleştirilen ilmeklerle yaranın kapatılması sağlanmaktadır. Bu iplik şeklindeki zımba telleri yaranın birleşmesinin ardından yani yaklaşık 1 hafta sonra alınması gerekmektedir.
  • Yapıştırma (strip) bant dikiş: şeffaf ince bir bant ile yara birleştirilerek birbirine yapıştırılmaktadır. Genellikle fazla basınca maruz kalmayan fazla gerilmeyen yaralar için kullanılan bu yöntem sezeryanda da kullanılmakta olan en pratik yöntemlerden birisidir.

Yapıştırma Dikiş Ne Zaman İyileşir

Sezeryanda Hangi Dikiş Daha İyi
Sezeryanda Hangi Dikiş Daha İyi

İnsanların bünyesine göre yaraların iyileşme hızı farklılık gösterebilmektedir. Sezeryan işlemi basit gibi görünse de aslında çok teferruatlı bir ameliyat operasyonudur. Doğum yapacak olan kişinin karnı kesilerek sonrasında her bir katman tek tek dikilerek geri kapatılmaktadır. Bu nedenle oldukça teferruatlıdır. Sezeryan dikiş çeşitleri arasından hangisini tercih etmiş olursanız olun iyileşmeyi etkileyecek en büyük etken kişinin cildindeki iyileşme hızıdır. Yapıştırmak dikişler ortalama olarak 10 gün içerisinde yapışmak da ve tamamen sezeryan yerinin iyileşmesi ise 1 ayda gerçekleşmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.