Sezeryanda Hangi Anestezi Daha İyidir

Sezeryanda Hangi Anestezi Daha İyidir

0 196

Sezeryanda Hangi Anestezi Daha İyidir

Sezeryanda hangi anestezi daha iyidir ve hangi anestezi daha kolay iyileşir bilmeniz tercih etmeniz açısından önemlidir. Anestezi doğum sırasında uyuşmanın sağlanarak yapılan cerrahi müdahaleleri hissetmenizi sağlamaktadır. Aksi takdirde cerrahi operasyonlar sırasında ki acılara dayanmak mümkün değildir. En iyi anestezi yöntemini araştırarak yahut doktorlara danışarak öğrenebilirsiniz. Sizin doğumda ve doğum sonrasında daha iyi olabilmenizi sağlayacaktır. Anestezilerin neredeyse tamamı cerrahi operasyon sırasında hasta için konfor sağlamayı amaçlar. Aynı zamanda işlem sonrasında da annenin rahat etmesi yapılan anestezi yöntemine bağlıdır.

Sezeryan doğumda birden fazla anestezi yöntemi kullanılabilmektedir. Sezeryan türleri;

  • Genel anestezi: hastaya bir iğne yardımıyla uygulanarak hastanın ortalama 20 saniyede uyuması sağlanır. Bu yöntemde hasta kısa süre içerisinde uyur ve hiçbir şey hissetmez. Genellikle acil müdahaleler de genel anestezi kullanılarak daha hızlı doğum gerçekleştirilmektedir.
  • Lokal, spinal, epidural anestezi: omurganın yan kısmından yapılan bir iğne ile belli bir bölgenin uyuşturulması sağlanmaktadır. Bu yöntemde anne uyanıktır ve bir yerindedir ancak cerrahi operasyon bölgesi uyuşmuş olduğu için bir şey hissetmemek dedir.

Sezeryanda En İyi Anastezi Hangisidir

Sezeryanda Hangi Anestezi Daha İyidir
Sezeryanda Hangi Anestezi Daha İyidir

Anestezi yöntemin seçilirken annenin ve bebeğin sağlık durumları göz önünde bulundurulmaktadır. Durum için en uygun olan yöntem bu sayede belirlenmektedir. Farklı zamanlarda ve farklı durumlarda en iyi anastezi şıkkı değişiklik gösterebilmektedir. Annenin doğum deneyimini yaşayabilmesi için uyanık kalabildiğini lokal anestezi çoğu zaman iyi olarak görülmekte ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak annenin veya bebeğin sağlık durumunda acil bir değişiklik kısa süre içerisinde ameliyatın başlamasını gerektirebilir. Bu durumlarda uyuşmanın daha geç gerçekleşmesi nedeniyle lokal anestezi tercih edilmez.

Genel Anestezi İle Sezeryan Ne Kadar Sürer

Genel anestezi lokal anesteziye göre çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle acil müdahaleler de en iyi anestezi yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Yalnızca 15-20 saniye içerisinde uygulanan kişinin uyuması sağlanmaktadır. Bebeğin ve anneni sağlık durumlarına bağlı olarak değişiklik göstermekte birlikte ortalama 40-45 dakika sürmektedir. Ancak genel anestezide annenin uyanması, uyuması kadar erken olmamaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.