Sezeryana Hangi Hafta Karar Verilir

Sezeryana Hangi Hafta Karar Verilir

0 205

Sezeryana Hangi Hafta Karar Verilir

Sezeryana hangi hafta karar verilirdoğum yaklaşan birçok kişi tarafında araştırılmaktadır. Sezeryan tercih etmek için doktorunuzun normaldoğumda risk görmesi gerekmektedir. Yahut herhangi bir rahatsızlık nedeniyle normal doğumun beklenemeyeceği durumlarda da sezeryan ile müdahale edilerek çocuğun anne karnından alınması sağlanabilir. Sezeryan doğum zamanıannenin ve bebeğin sağlık durumuna göre değerlendirilip uzman tarafından karar verilmektedir. Genellikle sezeryan için çocuğun gelişim sürecinin tamamlanması beklenmektedir. Aksi bir durum olmadığı takdirde çocuğun 38 haftayı tamamlanması beklenmektedir. Ancak anne sağlığında veya çocuğun sağlığında çocuğun hayatının annenin hayatını riske sokacak bir durumun olması erken doğum yani prematüre doğum gerçekleşebilmektedir. Burada da normal doğumu gerçekleştirilemeyecek annelere sezeryan ile müdahale edilebilmektedir. 38 haftasını tamamlamış hamile kadınlar 39 ve 40 haftada sezeryana karar verebilirler.

Sezeryan Doğum Hesaplama Takvimi

Sezeryana Hangi Hafta Karar Verilir
Sezeryana Hangi Hafta Karar Verilir

Sezeryan ile doğum yapacaklar için doktor muayenesi oldukça önemlidir. Hem sezeryandan önce hem de sezeryandan sonra takibi yapılması gereken birçok durum söz konusudur. Ancak doğum öncesinde sezeryan doğumun hesaplanması gerekmektedir. Doğru bir hesap sonucunda sağlıklı bir sezeryan doğum işlemi gerçekleştirilebilir. Sezeryan doğum için hesaplanan en uygun hafta 39 haftadır. Ancak sağlıklı gebeliklerde 40 haftaya da sarkan bu durum bazı riskler taşıyabileceğinden de müdahale edilerek sezeryan yöntemi ile doğum yaptırılmaktadır. Sezeryan doğum için bir gerekçe bulunmadığında hamile anneye suni sancı verilerek vücut doğuma zorlanmaktadır. Bu esnada çocuğun içeriye kaka yapması ve benzeri durumla takip edilerek ani kararlarla yine sezeryana başvurulabilir. Ancak istenmeyen durumlar da erken doğumlarda olabilmektedir. 38 haftadan önce yapılan tüm sezeryan doğum işlemleri erken doğum olarak değerlendirilmemektedir.

Sezeryan Kaçıncı Haftada Yapılır

Birinci doğum veya ikinci doğum farketmeksizin bütün doğumlarda bebek anne karnındaki gelişimini 38 haftada tamamlamaktadır. Vücut yapısı güçlü sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlarda bu süre daha erken olabileceği gibi daha geç olabilmesi de söz konusudur. Sezeryan için birinci doğumda da ikinci doğumda da üçüncü doğumda da en uygun zaman 39. Haftadır. Ancak bu durum 40. haftaya da sarkabilir. Sezeryan doğum için çocuğun ve annenin takip edilmesi ve herhangi bir problemin görülmemesi durumunda 40 haftada sağlıklı bir şekilde sezeryan işlemi gerçekleştirilebilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.