Sezeryan Olmadan Tüpler Bağlanır Mı?

Sezeryan Olmadan Tüpler Bağlanır Mı?

0 135
Sezeryan Olmadan Tüpler Bağlanır Mı?
Sezeryan Olmadan Tüpler Bağlanır Mı?

Sezeryan olmadan tüpler bağlanır mı? Tüp bağlatma nasıl yapılır? Gibi bir çok soru kadınlar tarafından merak edilmektedir. Diğer bir adıyla tüp ligasyonuyöntemi hem kapalı hem de sezeryan ile yapılabilmektedir. Bu nedenle sezeryan olmadan kapalı yöntemle tüp bağlamak mümkündür. Ancak isteğe bağlı olarak sezeryan doğum sırasında da artı bir cerrahi operasyon düzenlemeden tüplerin bağlanabilmesi mümkündür. Tek seferde yapılan işlemler sayesinde daha kolay bir şekilde annenin kendini korumaya alması sağlanmaktadır. Tüplerin bağlanması ebeveynleri tekrar çocuk yapmak isteklerini tamamen sonlandırmalarıyla alakalıdır. Bağlama yöntemini uygulayan kadınlarda tekrar hamile kalma olasılığı yüzde bir oranındadır. Yani neredeyse imkânsızdır. Bu durum sayesinde kadının hamilelikten korunması sağlanmaktadır.

Tüp Bağlatma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Tüp bağlatma yöntemi günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen yöntemdir. Hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında yapılabilen bu yöntem sayesinde çocuk istemeyen bireyleri kesin olarak korunabilmesi sağlanmaktadır. Oldukça basit bir işlem olarak görülmektedir. Ayrıca bu yöntemin uygulanması için herhangi bir yaş kriteri de bulunmamaktadır. Tek seferde yapılan bu işlem sayesinde ömür boyu kalıcı bir koruma oluşturulmaktadır. Tüp ligasyonu sonrasında iyileşme süreci yalnızca bir hafta kadardır. Hem sezeryan hem de laparoskopik olarak yapılabilen bu işlem için iki farklı yöntem de de farklı iyileşme süreci izlenmektedir. Özellikle sezeryan sonrasında türkten bağlanması işleminde her ameliyatta olduğu gibi bakım önem arz etmektedir. Ameliyat sonrasında oldukça kısa zamanda taburcu olan bireyin evde tavsiye edilen kurallara uyması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kesi yerininenfeksiyondan korunması önemlidir.

Normal Doğumdan Sonra Tüp Bağlatma

Kadınlar normal doğum sonrasında da tüp bağlatma işlemi yapabilirler. Tüp ligasyonu olarak da bilinen bu tedaviyi hem açık ameliyat ile hem de kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirmek mümkündür. İsteğe bağlı olarak yapılan bu işlemle göbek altında ufak bir kese açılarak tüplerin bağlanması sağlanır. Doğum öncesinde kapalı müdahale tercih edilse de normal doğumdan sonra kapalı müdahale işlemi tercih edilmemektedir. Bu nedenle normal doğum sonrasında açık ameliyat tercih edilerek ufak bir kesi bölgesinden tüplerin bağlanması işlemi gerçekleştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.