Sezeryan Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

Sezeryan Olmadan Önce Yapılması Gerekenler

0 177
Sezeryan Olmadan Önce Yapılması Gerekenler
Sezeryan Olmadan Önce Yapılması Gerekenler 

Sezeryan olmadan önce yapılması gerekenler öğrenilerek sezeryana hazırlık yapılmalıdır. Bu süreçler doğum çantasından kişisel bakımınıza ve hatta beslenmenize göre yapacağınız hazırlıkla sizlerin doğumda ve doğum sonrasında problem yaşamamanız konusunda garanti altına alacaktır. Öncelikte doğum öncesinde yapmış olduğunuz bütün testleri doktorunuzla paylaşarak makul bir doğum planlaması yapmanız gerekmektedir. Normal doğum dahi planlıyor olsanız sürprizlere karşı hazırlıklı olup doğumun sezeryan olabileceğini de düşünerek hazırlanmalısınız. 39 hafta olmasına rağmen doğumu gelmemiş olanlar suni sancıyla doğuma alınacakları için herhangi bir aksilikte 24 saat doğum için bekleyebilirler. Bu nedenle hastanede kişisel olarak kullanacağınız iç çamaşırı gecelik terlik diş fırçası sıvı sabun gibi eşyalarınızı yanınıza alabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınız yanında doğum sonrasında bebeğiniz için gerekli olan kıyafetleri yedekleri ile beraber yanınıza almalısınız. Hastane tarafından karşılanıyor dahi olsa yanınıza pişik kremi,yenidoğan bebek bezi, alt değiştirme bezi almalısınız. Yine sezeryan doğumdan sonra hızlıca toparlanmanızı sağlayacak bol vitaminli ve mineralli sulu gıdalardan yiyeceklerle hazırlamanız fayda sağlayacaktır.

Sezeryan doğum öncesi hastanede yapılanlar

Sezeryana hazırlık sürecinde evde yapılanların yanında bir de hastanede yapılması gerekenler bulunmaktadır. Sezeryan bir cerrahi operasyondur ve bu nedenle cerrahi operasyona nasıl hazırlık yapılıyorsa sezeryan doğuma da o şekilde hazırlık yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda kişisel temizlik sağlamanız enfeksiyon riskini azaltacaktır. Bu nedenle sezeryan bölgenizi ve genital bölgenizi temizlemeniz gerekmektedir. Doğumdan bir gece önce duş almanız hem kişisel temizliğiniz hem de rahatlamanız açısından iyi olacaktır. Ameliyattan en az 8 saat öncesinde yeme içme eylemini sonlandırmanız gerekmektedir. Doğum öncesi de doktorun tavsiye ettiği ilaçlar haricinde tüm ilaçlara ara vermek gerekmektedir.

Sezeryan kaç dakika sürer

Sezeryan doğum bir cerrahi operasyon olduğu için süresi değişiklik gösterebilmektedir. Sezeryana hazırlık sürecinde gereken kurallara uyulması sezeryanın kolay geçmesini sağlayacaktır. Ortalama olarak sezeryan tek bebekli doğumlarda 45 dakika sürmektedir. Ancak duruma bağlı olarak bu süre 1 saate kadar uzayabilmektedir. Çoğul gebeliklerde ise kesesinin büyük olması dikişin fazla olması gibi farklı nedenler ortaya çıkabilmektedir.Bu durumda 1 saati aşan sezeryana sebep olmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.