Sezeryan Ne Kadar Sürede İyileşir?

Sezeryan Ne Kadar Sürede İyileşir?

0 195

Sezeryan Ne Kadar Sürede İyileşir?

Sezeryan ne kadar sürede iyileşir sorusuna verilecek cevap her seferinde değişmektedir. Sezeryanın iyileşmesi tamamen kadının bağışıklık sistemine, yapmış olduğu egzersizlere, tedavi yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Sezeryan karna atılan bir kesik yani cerrahi bir operasyon olduğu için yaranın iyileşmesi için öncelikle enfeksiyon kaptırılmaması gerekmektedir. Enfeksiyon kaptırılmaması için hijyen şartlarının sağlanması yaranın hijyensiz ortamlarda bulunmamasının sağlanması gerekmektedir. Hijyen koşullarının sağlanması, tavsiye edilen ilaçların kullanılması, tavsiye edilen sporun yapılması durumunda sezeryan 4 ila 6 hafta arasında iyileşme göstermektedir. Ancak sezeryanın iyileşmesi tamamlanmış dahi olsa bir yıla kadar ağrı veya sızlama hissetmek söz konusudur. Ameliyat yerinin olması nedeniyle ikinci bir doğum düşünenler veya sezeryan doğumdan sonra bir kez daha doğum yapmak isteyenlerin en az 2 yıl beklemesi gerekmektedir. Aynı zamanda sezeryandan sonra iyileşmenin hızlanması ve ikinci doğuma daha sağlıklı bir vücutla hazırlanmak için bakımda oldukça önemlidir.

Sezeryan Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezeryan Ne Kadar Sürede İyileşir
Sezeryan Ne Kadar Sürede İyileşir

Sezeryan doğumdan sonra kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemesi gerekmektedir. Sezeryanın iyileşmesi doğumdan sonra kaçın alacağınız hareketler ile bakın anlamında yapacağınız birkaç duruma bağlıdır. Sezeryandan sonra hastane tarafında yapmanız gerekenler size iletilecektir. Ancak söylentilere kulak asmadan bir an önce bebeğinizi emzirmeye başlamalı ve sık sık emzirmeyi ihmal etmemelisiniz. Doğumdan sonra 3-4 gün duşa girmemeniz ameliyat yerinizi su ile temas ettirmeniz gerekmektedir. Vücudunuzun daha çabuk toparlanabilmesi için bebeğinizin uyuduğu zamanlarda bunu bir fırsat görenek sizlerde uyumalı ve dinlenmelisiniz. Sezeryandan hemen sonra belli aralıklarla kısa mesafelerde yürüyüşler yapmalı daha sonraları yürüyüşe ayırdığın zamanı araştırmalısınız. Sizlere reçete edilen ilaçları kullanmayı ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.

Sezeryan Sonrası Ağrılar

Sezeryan sonrasında hissedeceğiniz ağrılar sezeryanın iyileşmesi ile doğru orantılıdır. Sezeryan bölgenizi temiz tutar bakımını yapar ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmezseniz kısa sürede sezeryan bölgenizin iyileşmesi ağrıların geçmesi mümkündür. Sezeryan sonunda ani hareketlerden ağır kaldırmaktan vücudunuzu belli bir süreliğine zorlamaktan cinsel ilişki ve benzeri aktivitelerden uzak durmalısınız. Sezeryan yerinin iyileşmesi her şey yolunda görünüyor olmasına rağmen ağrılarınız devam ediyor olması yada gerekenden çok daha fazla ağrı hissediyorsanız doktorunuza başvurun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.