Sezeryan İçin En Uygun Hafta

Sezeryan İçin En Uygun Hafta

0 173
Sezeryan İçin En Uygun Hafta
Sezeryan İçin En Uygun Hafta

Sezeryan için en uygun hafta uzmanlar tarafından 39 hafta olarak belirtilmektedir. Ancak bazı istisnai durumlarda sezeryan doğum hamileliğin 39 haftasında daha önce gerçekleştirilebilmektedir. Sezeryan en uygun haftada yaptırılmadığında zamanla kesiklerde çeşitli komplikasyonlar oluşmaktadır. Bu durum özellikle anne için ciddi riskler taşımaktadır. Özellikle tekil olmayan doğumlarda anne karnındaki plasenta ve benzeri yapılarda hasarlara neden olabilmektedir. Anne karnındaki bebeklerin 37 haftayı tamamlaması ile bebeğim dönemini tamamlamış olduğu kabul edilmektedir. Ancak 37 haftadan 39 haftaya kadar uzmanlar tarafından sezeryan doğum planı oluşturulmaktadır. Erken sezeryan operasyonlarında doğmuş olan bebeklerde özellikle konuşma konusunda gelişim gecikmesi yaşana bilirliğini gözler önüne sermektedir. Bu nedenle erken sezeryan önerilmemektedir.

İkinci Sezeryan Kaçıncı Haftada Yapılır

Sezeryan doğumda genellikle standartların takip edilmesi gerekir. Sezeryan doğumda esas olan çocuğun gelişim sürecini tamamlamasıdır. Bu nedenle çocuğun 39 haftaya ulaşması sezeryan için önemlidir. Bu nedenle hem bebeğin hem de annenin sağlık açısından bir tehdit altında olunmadığı durumlarda 39 haftaya kadar beklenilmektedir. 39 haftadan önce sezeryan yapılmak istenmediği gibi 39’dan sonra ya da sezeryan sarkıtılmamaktadır. Bu nedenle gebeliğin sayısı fark etmeksizin sezeryan en uygun 39 haftada olabilmektedir. Ancak sezeryan doğum sürecigerek evde hazırlanması gereken yönleriyle gerek doğuma gelirken hazırlanması gereken yönleri ile kapsamlı bir operasyondur. Cerrahi operasyon olarak basit gibi görünse de hem resmi hem de ciddi manada meşakatlidir. Zira yapılacak olan herhangi bir problem anneyi ömrünün sonuna kadar etkilemektedir. Yeni doğan bebeğin de bu durumdan etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle hekiminizin uyarılarına dikkat etmelisiniz.

Sezeryan Doğum Hesaplama Takvimi

Sezeryan doğum hesaplaması uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Sağlık durumu doğum hesaplamasını belirleyen ana kriterdir. Doğumun normal mi yoksa sezeryan mı yapılacağına ise anne adayı ve doktoru sağlık yönünden herhangi bir risk olup olmadı uyarısı belirlemektedir. Sezeryan en uygun haftada yapılmalı eğer herhangi bir gereksinim yoksa normal doğum tercih edilmelidir. Örneğin bebeğinizin 39 doldurması suni sancıyla doğumu alınan bilmeniz için yeterli bir sebeptir. Bebeğin içeride kaka yapması ve benzeri aksi durumdan yahut sizlerin tercihine göre normal doğumdan sezeryana da geçiş yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.