Sezeryan İçin Aç Mı Gidilir?

Sezeryan İçin Aç Mı Gidilir?

0 159
Sezeryan İçin Aç Mı Gidilir?
Sezeryan İçin Aç Mı Gidilir?

Sezeryan için aç mı gidilir? Doğum öncesinde doktor tarafından anneye çeşitli talimatlar verilmektedir. Bu talimatlarına birisi de annenin aç olması talimatıdır. Bu durum sezeryana hazırlık olarak da değerlendirilmektedir. Sezeryan cerrahi bir operasyon olması nedeni ile normal bir ameliyattan farksızdır. Bebek sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 45 dakika süren sezeryanda annenin öncelikle sezeryana hazırlanması gerekmektedir. Ameliyat olduğu gibi sezeryanda da sezeryanın ve genital bölgelerin doğum öncesinden temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede enfeksiyonriski azalmaktadır. Yine sezeryan öncesinde hastaneye gitmeden önce duş çeşitli kronik rahatsızlıkları bulunan annelerin düzenli olarak ilaçlarına devam etmesi ve mutlaka doğum çantasına koyması gerekmektedir. Doktorun tavsiyesi doğrultusunda önerilen ilaç dışında hiçbir ilacı kullanmayın. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyattan 8 saat öncesinde yeme içme işlemini durdurmanız gerekmektedir.

SezeryandanKaç Saat Sonra Su İçilir

Sezeryan süreci bir cerrahi operasyon süreci olduğu için hem öncesinde hem de sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Sezeryana hazırlık sürecinde olduğu gibi sezeryandan sonra da belli bir süre yeme içmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sezeryandan önce en az 8 saat yeme içme eğilimlerine ara verildiği gibi doğumdan sonra da 6 saat hiçbir şey yiyip içmek gerekmektedir. 6 saat sonra narkozun da etkisi hafifletmesi nedeniyle sıvı besinlerden tüketim başlayabilir. Özellikle bebeğinizin emzirmesi için bol miktarda su tüketimi yapabilirsiniz. Sonrasında yavaş yavaş katı gıdaya geçebilirsiniz.

Tok Karnına Sezeryan Olur Mu?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sezeryana hazırlık sürecinde de cerrahi operasyona hazırlık sürecinde yapılanlar takip edilmelidir. Zira aç olmamak narkozun da etkisiyle birçok probleme yol açabilmektedir. Bu nedenle tok karna sezeryan maalesef yapılmamaktadır. En az sezeryan öncesi 8 saat hiçbir şey yiyip içmemiş olmak gerekmektedir. Çok nadir durumlarda ilaç kullananlar için az miktarda su tüketimi ilaçla beraber izin verilebilir. Bunun haricinde yeme içme eğilimlerine doktorlar izin vermemektedir. Doğum öncesinde olduğu gibi doğumdan sonra da yine etkisinin bir süre devam etmesi nedeniyle yeme içmeye ara verilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.