Sezeryan Hangi Durumda Yapılır?

Sezeryan Hangi Durumda Yapılır?

0 446

Sezeryan Hangi Durumda Yapılır?

Sezeryan hangi durumda yapılır birçok kişi doğru olarak bilinmemektedir. Bu nedenle ülkemiz dünyada en çok sezeryan yapılan ülkelerden birisidir. Dünya genelinde doğumların ortalama % 20’si sezeryan olurken ülkemizde bu rakam %58 leri bulmaktadır. Bu nedenle devlet hastanesi Sağlık Bakanlığının direktifleri doğrultusunda zorunlu olmadıkça sezeryan doğum yaptırmaktadır. Sezeryan nedenleri genellikle bebeğin veya annenin sağlığını tehlikeye atacak niteliktedir. Bu nedenle normal doğumdan daha güvenli bulunan sezeryan tercih edilmektedir. Ancak özel hastanelerde normal doğum sancılarını çekmek istemeyen ya da daha kısa sürede doğum yapmak isteyen kadınların tercihi ya da doktorun tercihine bağlı olarak yapılabilmektedir.

Sezeryan Doğum Nedir?

Sezeryan Hangi Durumda Yapılır
Sezeryan Hangi Durumda Yapılır

Sezeryan doğum tam anlamıyla anestezi yöntemi kullanılarak karın bölgesinden bir kesi oluşturup anne karnındaki bebeğin rahim yerine bu kesiden çıkarılması işlemidir. Anestezi kapsamında belden yapılan bir iğne ile vücuttan narkoz verilmekte ve kadın hiçbir şey hissetmeden ortalama 45 dakika süren bir işlemin ardından doğumu tamamlamaktadır. Doğum sonrasında da farklı yöntemler kullanılarak açılan kesi katmanlar halinde yeniden kapatılmakta ve genellikle 3 gün yatış verilmektedir. Sezeryan doğum gelişimini tamamlamış bebekler için tercih edilmektedir. Nadir de olsa hamilelik sürecinde bebeğin anne karnında ölmesi veyahut da sağlık problemleri de sezeryan nedenleri olarak kabul edilir ve sezeryan Doğum tercih edilmektedir. Sezeryan işlemi genellikle göbeğin altından yatay bir kesi oluşturularak yapılmaktadır. Ancak bu durum bebeğim pozisyonuna veya sağlık problemlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Nadir de olsa dikey olarak kesi açılabilmektedir.

Zorunlu Sezeryan Nedenleri

Ülkemizde sezeryan nedenleri zorunlu ve keyfi olmak üzere iki farklı kategoridedir. Devlet hastanesinde doğum yapacaklar için keyfi sezeryan uygulaması yapılmamaktadır. Genellikle devlet hastanesinde zorunlu sezeryan gerekçeleri;

  • Bebeğin rahim kanalına baş önde gelmemesi yani ters gelmesi: hem anne için hem de bebek için riski arttıran bir faktördür o nedenle sezeryana karar verilmektedir.
  • Fatal sıkıntı: Yapılan testlerde çocuğun kalp atışlarında yavaşlama gibi tespitler fetüsün problemli olduğunu göstermektedir. Acil müdahale gerektirdiği için bu olgular sezeryanı mecbur kılmaktadır.
  • Plasentanın Rahmi kapatması: plasentanın rahim ağzını kapattığın durumlarda normal doğum şansı bulunmamaktadır. Bu durumlarda sezeryanın tercih edilmemesi hem hastayı hem de bebeği ciddi manada riske atmaktadır.
  • Plasentanın erken ayrılması: plasenta bebeğin anne karnında beslendiği kesecektir. Doğum sonrasında annenin karnından ayrılarak düşmektedir. Plasentanın doğumdan önce rahimden ayrılması bebeğin anne karnında ölmesine neden olabilmektedir. Annede de aşırı kanamaya neden olarak kan pıhtılaşma bozukluklarını tetiklemektedir. Bu da annenin ölümüne kadar sebep verebilecek sağlık problemlerine yol açtığı için derhal sezeryana başvurulmaktadır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.