Sezeryan En Fazla Kaç Kez Yapılır

Sezeryan En Fazla Kaç Kez Yapılır

0 432

Sezeryan En Fazla Kaç Kez Yapılır

Sezeryan en fazla kaç kez yapılır? Özellikle çok çocuk isteyip de ilk çocuğu sezeryan ile olan ebeveynler bu soruyu sormaktadır. Sezeryan doğum devlet hastanelerinde herhangi bir problem olmaması durumunda tercih edilmez. Hatta anne sezeryan doğum istese dahi annenin normal doğum yapması konusunda ikna olması sağlanır. Sezeryan normal doğum sezeryan doğumdan çok daha sağlıklı ve doğal bir yöntemler. Bu nedenle normal doğumda doğum sınırı olmazken sezeryan doğumda sınırı bulunmaktadır. Sezeryanla kaç doğum yapılabilir sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Bireylerin fizyolojik yapısı bağışıklığı farklı olduğu için her bireyde farklılık gösterse de 3 sezeryan sonrası doğumlar ve durumdadır. 3 sezeryandan sonra yapılan her 1 doğumda risk katlanarak büyümektedir.

Sezeryan Kaç Yıl Arayla Yapılır

Sezeryan En Fazla Kaç Kez Yapılır
Sezeryan En Fazla Kaç Kez Yapılır

Anne babaların kafasında sezeryanla kaç doğum yapılabilir sorusu kadar kaç yıl arayla sezeryan yapılır sorusu da bulunmaktadır. Sezeryan ile yapılan doğumlarda fizyolojik açıdan vücudun iyileşmesi beklenmesi gerekmektedir. Tam iyileşme halinin olmadan tekrar hamile kalınması çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle sezeryandan sonra en az 2 yıl doğum için beklenmelidir. Hamilelik için ise en az 1 yıl beklenmelidir. Bu süre genel olarak aynı olsa da fizyolojik açıdan iyileşme süreci yavaş olan bireylerde daha fazla uzayabilmektedir. Çocuğun gelişimi açısından ve normal doğumda bile en sağlıklı yaş aralığı üçtür. Bu nedenle uzmanlar tarafından 3 yılda bir doğum en uygun aralık olarak tavsiye edilmektedir. En az 2 yıl ara verilmesi tavsiye edildiği gibi en çokta 5 yıl ara verilmesi gerekmektedir. Tıpkı 2 yıldan önce yapılan doğumlar gibi 5 yıldan sonra yapılan doğumlar da risk taşımaktadır. 5 yıldan sonra her geçen yıl için risk oranı artmaktadır.

Sezeryan Yapanlar

Dünyadaki insanların birbirlerinden farklı başlıkta ve farklı dirençli olması nedeniyle sağlığa veya ameliyata gösterdikleri dirençte farklı olmaktadır. Bu nedenle sezeryan doğum sayılarında da annelerin direnci farklıdır. Sezeryanla kaç doğum yapılabileceğine bu nedenle net bir cevap verilmese de üçüncü doğumdan sonra ki her bir sezeryan doğum anne ve bebek için riski artırmaktadır. 4 sezeryan doğumu yapan anneler kesin yerlerinin yırtılması, bağırsak tıkanması, enfeksiyon riskinin artması, mesane yaralanması, rahim yaralanması bir gör bağırsak yaralanması, plasentanın rahime yapışması gibi risklerartmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.