Sezeryan Doğumu Devlet Karşılıyor Mu?

Sezeryan Doğumu Devlet Karşılıyor Mu?

0 156

Sezeryan Doğumu Devlet Karşılıyor Mu?

Sezeryan Doğumu Devlet Karşılıyor Mu?
Sezeryan Doğumu Devlet Karşılıyor Mu?

Hastanelere göre değişiklik gösteren sezeryan fiyatları 600 ile 10000 arasında değişmektedir. Güncel olarak sosyal güvenlik kurumu 450 TL sezeryan ödemesini özel hastanede yapan anneler için ödemektedir. Ancak devlette yapılan sezeryan işlemleri tamamıyla ücretsizdir. Ayrıca devlet yalnızca sezeryan için değil doğum muayeneleri için de 32 TL’lik bir ödeme yapmaktadır. Özel hastanelerden doğum paketi olarak doğum ücreti talep edebilir, verilen teklifler doğrultusunda ve tercihinize göre bir hastane seçebilirsiniz. Özel hastanede doğum yapmanız durumunda devletten sezeryan ücreti talep etmek için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir. Doğumdan sonra istenilen evraklar ile beraber Sosyal Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Devlet Hastanesinde sezeryan Doğum

Birçok anne doğum sancılarını çekmemek için sezeryan doğum tercih etmektedir. Ancak uzmanlar sezeryan doğum yerine normal doğumu önermektedir. Hem annenin sağlığı açısından hem de çocuğun sağlığı açısında normal doğumun faydaları oldukça fazladır. Belli sebeplerden dolayı sezeryan mecburi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hem özel hastanelerde hem de devlet hastanesinde Sezeryan doğum yapılabilmektedir özel hastanelerden sezeryan doğum ücretin değişiklik göstermekle beraber yüksek olduğu için bütçesi olmayan kişileri çok sezeryan doğumun devlette yapmayı düşünmektedir. Devlette sağlık problemi olmaması durumunda anneler normal doğuma teşvik edilmektedir. SGK, BAĞ-KUR gibi güvenceleri olan yahut yalnızca sağlık sigortası yatıran bireyler için sezeryan ücreti alınmamaktadır. Hem doğum hem de sezeryan işlemleri ücretsiz olarak devlet tarafından yapılmaktadır.

Devlet Hastanesi Doğum Ücreti 2021

Sosyal güvenlik tarafından özel hastanelerde doğum yapmış anneye 450 TL sezeryan doğum ücreti ödenmektedir. Ancak özel hastanelerde 600’den başlayarak fiyatlar 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Genellikle özel hastanelerden doğum paketi alınarak sezeryan doğumda önceden paketin içerisine eklenebilir. Böylece daha uygun fiyatlarla hem muayenelerin yapılabilmesi hem de sezeryan doğumun yapılabilmesini sağlamaktadır. Devlet hastanesinde birçok işlem gibi normal doğum ücreti ve sezaryen doğum ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu sayede ebeveynlere hiçbir faturalandırma yapılmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.