Sezeryan Doğumdan Kaç Saat Önce Yemek Yenir

Sezeryan Doğumdan Kaç Saat Önce Yemek Yenir

0 425

Sezeryan Doğumdan Kaç Saat Önce Yemek Yenir

Sezeryan doğumdan kaç saat önce yemek yenir doğumunu sezeryan yapacak olanlar tarafından araştırılmaktadır. Sezeryan operasyonu da bir anestezi operasyonun olduğu için anestezi operasyonlarında geçerli olan kurallar sezeryan doğum için de geçerlidir. Bu kapsamda sezeryan doğum yapacak kişinin sezeryan öncesi yemek işine en az 8 saat öncesinde ara vermesi gerekmektedir. Bu aranın tıpkı oruçta olduğu gibi sıvı katı tüm yiyecekleri kapsaması gerekmektedir. Zira anestezi ile beraber kas gevşetici iğnelerin yapıldığı unutulmamalıdır. Sezeryan sırasında kas gevşeticinin de etkisiyle midedeki kasların gevşemesi ve midedeki yiyeceklerin boğazınıza gelerek buradan da akciğerimize kaçma ihtimali bulunmaktadır. Ölümle dahi sonuçlanacak bir duruma sebebiyet verebilir. Bu nedenle doktorunuzun da tavsiyesi üzerine en az 8 saat öncesinden yemek olayını bitirmeniz gerekmektedir. Acil olarak ilaç ve benzeri kullanmanız gerektiği doktorunuza danışarak hareket edebilirsiniz.

Sezeryandan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir

Sezeryan Doğumdan Kaç Saat Önce Yemek Yenir
Sezeryan Doğumdan Kaç Saat Önce Yemek Yenir

Sezeryan öncesi yemek için belli bir kısıtlamanın olduğu gibi sezeryandan sonra da belli bir süre yeme içme yapılamamaktadır. Sezeryan sırasında kullanılan narkoz ve kas gevşetici iğneler nedeniyle yaklaşık üç dört saat kişinin gevşemenin sürmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sezeryan doğum sonrasında da en az 6 saat hiçbir şey yiyip içermemesi gerekmektedir. 6 saat sonra su ile başlayarak önce sıvı tüketimi 1-2 saat sonra da katı tüketimi gerçekleştirilebilir.

Sezeryan Sonrası Beslenme Ne Yemeli

Doğum sırasında vücut kendini doğumu hazırladığı için ciddi manada yıpranmaktadır. Bu yıpranmanın üzerine sezeryan öncesi yemek ve sıvı tüketimine ara verildiği için özel beslenme programı uygulanmalıdır. Bünyenin hızlı bir şekilde toparlanması ve sezeryandan sonra sütünüzün bollaşması, süt kalitesini artması için özel hazırlanmış olan beslenme listelerinden faydalanabilirsiniz. Sezeryan sonrasında süt ve süt ürünlerini bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Süt kalitesini arttıracak badem, bal, keçiboynuzu, meyve ve sebzelerden tüketmesi gerekmektedir. Genellikle kilo yapmayacak ancak vitamin ve mineral yönünden zengin besinleri tercih etmeniz gerekmektedir. En önemlisi ise sıvı tüketimidir. Günlük olarak en az 3-4 litre sıvı tüketimi yapılması gerekmektedir. Yumurta, balık, beyaz et, kırmızı et gibi protein yönünden zengin besinler de unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.