Sezeryan Doğum Yasak Mı?

Sezeryan Doğum Yasak Mı?

0 158

Sezeryanla Doğum Yasak Mı?

Sezeryan doğum yasak mı? Hayır tabii ki de. Ancak özellikle devlet hastanesinde ihtiyaç olmadıkça sezeryan önerilmemektedir. Hatta normal doğumun faydalarından dolayı o kadar ısrar edilmektedir ki kadınla sezeryan yasak mı sorusunu sormadan edememektedir. Sezeryan doğum normal doğumun sakıncalı görüldüğü veya herhangi bir sağlık probleminin olduğu durumlarda bebeğin anne karnından çıkarılması işlemidir. Göbeğinin altına bir kesi açılarak plesenta içerisinden bebek dışarıya çıkarılmakta ve doğumu bu şekilde gerçekleştirmektedir. Sezeryan doğum anestezi bir işlem olduğu için kendi başına bazı riskleri içerisinde bulundurmaktadır. Ancak diğer yandan normal doğumda oluşabileceklerinde önüne geçmektedir. Bu nedenle sezeryan doğum yasak değil yasaldır. Özel hastanelerde sezeryan doğum veya acısız normal doğum hizmeti doğum yapacak annenin isteğine bağlı olarak verilmektedir. Normal doğumun herhangi bir riski olmasa dahi anne istemiyorsa özel hastanelerde sezeryan doğuma yönlendirilmektedir. Ancak devlet hastanesinde sağlık problemlerinin veya normal doğumda herhangi bir riskin olmaması durumunda sezeryana müsaade edilmemektedir. Ancak doktor görüşüne göre problem görülen doğumlarda sezeryan tercih edilmektedir.

Devlet Hastanesinde Sezeryan Yasak Mı?

Sezeryanla Doğum Yasak Mı
Sezeryanla Doğum Yasak Mı

Genellikle Devlet hastanelerinde sezeryana müsaade edilmemektedir. Devlet politikası olarak bebeğin ve annenin sağlığı açısından normal doğum önerilmektedir. Bu durum sezeryan yasak mı merakımı da beraberinde getirmektedir. Ancak devlet hastanesinde de sezeryanı tetikleyecek durumlar meydana geldiğinde tereddüt edilmeden anne sezeryana alınmaktadır. Doğumun sezeryan ile yapılabilmesi için bazı kriterlerinin oluşması gerekmektedir. Normal doğumu tehlikeye atacak bir durumun olmaması halinde sezeryanadevlet hastanelerinde müsaade edilmemektedir.

Devlet Hastanesinde Sezeryan Doğum Yapanlar

Devlet hastanesi devlet politikalarını yürütmekle yükümlüdür. Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen politikalar kapsamında sağlıklı annelerin ve risk içermeyen doğumların normal yollarla yapılması istenmektedir.Sezeryan yasak mıderseniz kesinlikle yasak değildir. Hem devlet hastanesinde hem özel hastanelerde bebeğin normal yollarla dolmasının risk oluşturabileceği durumlarda sezeryan tercih edilmektedir. Ancak sezeryan ücreti yüksek olması nedeniyle özel hastanelerin tercihi olurken devlet hastanelerinde anne ve çocuğun sağlığı ön planda tutulur. Bu nedenle devlet hastanesinde sezeryan doğum yapanlar normal doğum konusunda kesin olarak riski olan kişilerdir. Özel hastanede ise riskin yanı sıra annenin isteği veya babanın isteği de sezeryana sebep olabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.