Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Verme

0 388

Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezeryan doğum sonrası kilo verme durumu bütün kadınlar için önemlidir. Sezeryan doğum anestezi işlemi ile gerçekleştiğinden normal doğuma göre çok daha geç toparlanmaktadır. Bu durum annenin istediği sporu ve istediği egzersizleri yapamayacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle Sezeryan sonrası kilo verme konusunda problem yaşayabilmektedir. Kısa süre içerisinde egzersiz ve spor yapamadığı gibi aynı zamanda sezeryan dikişlerinin kısa sürede toparlanabilmesi için de vitamin mineral ve besleyicilik yönünden zengin besinler tüketmesi gerekir. Bu tüketim bilinçsizce yapıldığında doğum sonrasında da kilo vermek yerine kilo alınabilir. Bu nedenle uzmanlara danışarak sezeryan sonrası diyet programı hazırlanmalıdır.

Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Neler Yapılabilir?

Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Verme
Sezeryan Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezeryan sonrası kilo vermek için öncelikle bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Günde en az 3-4 litre sıvı tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Gıda tüketim tercihleriniz de sulu meyveler ve sulu yemeklerden yana olmalıdır. Vitamin mineral bakımından zengin besinler tercih edilirken kalorisi düşük lifli ve sağlıklı yiyeceklerden faydalanmak gerekmektedir. Sezeryan sonrasında kısa süre içerisinde yürüyüş yapmaya başlamalısınız. Böylece vücudun toparlanması ve yürüyüşün zaman içerisinde arttırılmasıyla da kilo alımının durması, kilo vermeye başlanması sağlanabilir. Sezeryandan sonra 4 ve 6 haftalar arasında annenin kendini iyi hissetmesi durumunda küçük egzersizlere başlanabilir. Anne karnındaki kesik iyileştikten ve acısı hafifledikten sonra ameliyat yerine baskı oluşturmayacak el kol bacak egzersizleri ile tempolu yürüyüşler yapılabilir.

Sezeryan Doğumdan Sonra Göbek Kalmaması İçin Ne Yapılmalı?

Sezeryan doğumdan sonra kilo vermek normal doğumdan sonra kilo vermekten çok daha zordur. Hem ameliyatın egzersizlerinizi engellemesi hem de sezeryandan kaynaklı olarak göbeğiniz de bir şişliğin oluşması söz konusudur. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle yürüyüşlerinizi aksatmamalı ve zaman içerisinde yürüyüşlerinizi fazla ulaştırmalısınız. Doğumdan sonra öğünlerinizi arttırmalı yemek miktarını azaltmalısınız. Sık sık yemek yemeli ancak porsiyonlarınızı küçültmelisiniz. Sezeryan sonrası kilo vermek için hazırlanmış diyetler bu dönemde oldukça işinize yarayacaktır. Bunun haricinde kendinizi zorlamadan sağlık durumunuzla doğru orantılı bir şekilde artacak egzersizlere başlayabilirsiniz. Özellikle 6 aydan sonra göbeğinizi eritmeye yönelik egzersizleri yapmanız kısa süre içerisinde göbekten kurtulmanızı sağlayacaktır

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.