Sezeryan Ağrısı Neye Benzer

Sezeryan Ağrısı Neye Benzer

0 162

Sezeryan Ağrısı Neye Benzer

Sezeryan Ağrısı Neye Benzer
Sezeryan Ağrısı Neye Benzer

Günümüzde cerrahi operasyonlar sonrasında ağrının hafifletilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Özellikle narkozun ve ağrı kesicilerin etkisi azaldıktan sonra sezeryan sonrasından anne bir miktar ağrı hissetmektedir. Cerrahi operasyon sırasında ciltteki ve cilt altındaki kasların dokuların kesilmesinden kaynaklıağrılar değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda doğumdaki kanamanın durması için rahim kendini kasmaktan ve bu da çeşitli ağrılara sebep olmaktadır. Normal doğum ile sezaryen arasındaki en büyük fark iyileşme sürecidir. Normal doğumdan hızlı bir iyileşme süreci olurken Sezeryan doğumda sezeryan bölgesinin iyileşmesi 1 yıl sürebilir. Sezeryanla ağrıya yol açan bölge genellikle ameliyat bölgesidir ve bu yüzden iyileşmesi beklenen yerde kesir bölgesidir.

Sezeryan Yerinde Yıllar Sonra Ağrı Olur Mu?

Sezeryan ağrısı sezeryandan sonraki ilk 6 saatte rahmin kasılması nedeniyle oldukça şiddetli hissedilebilir. Ancak bu süreçte ağrı kesiciler ve narkoz etkisi ile ağrının hissedilmesi çok zordur. Sonrasında her geçen saat her geçen gün ağrılar azalmaktadır. Sezeryan doğum yapmış annelerin iyileşme süreçleri bir yılı alabilmektedir. Ancak cerrahi bir operasyon geçirmesi nedeniyle yıllar sonra dahi psikolojik olarak ameliyat bölgesinde sızlama hissedilebilir. Ancak ameliyattan sonraki 1 hafta tamamlandığında büyük ağrıların görülmesi beklenmez. Sezeryan sonrasında hızlı bir iyileşme için ameliyat bölgesinin temiz tutulması ve enfeksiyona karşı korunması gerekmektedir. Doğum sonrasında yara yerindeki akıntılar, rahimden gelen vajinal akıntılar, ya da yerindeki şişlikler kızarıklıklar, aşırı anormal ağrı hisleri, Ateş, idrar sırasında ağrı ve yanma gibi şikayetler mutlaka doktora başvurmayı gerektirmektedir.

Gebelikte Eski Sezeryan Yeri Ağrısı

Sezeryandansonra en çok şikayet edilen konu sezeryan ağrısı olmaktadır. Sezeryan ameliyatından sonra aksi bir durum olmaması kaydıyla bir yıl da iyileşmesi öngörülmektedir. İyileşmenin bir yılda tamamlanması demek yara yeri ile alakalı bir problemim kalmadığı mânâsına gelmektedir. Sezeryan geçirmiş kadınlar öncelikle psikolojik olarak sonrasında da karnındaki bazı gaz sıkışmalarında nedeniyle oluşan ağrıların sezeryana bağlı olduğunu iddia etmektedir. Uzmanlar bir yıldan sonra aynı bölgede ağrıların olmayacağı yönünde bilgilendirme yapmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.