Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

0 174

Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme
Sezaryenle Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğumdan önce alınan fazla kilolar doğum sonrasında vermek isteyen anneler tekrar aynı görüntülerine kavuşmak isterler. Normal doğum yapan kişiler çok daha çabuk toparlanırken sezaryen doğum yapanların iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Sezaryenle doğum sonrası kilo verme için iyileşme sürecini beklemek gerekir. Sezaryen doğum bilindiği üzere kesi yapılan bir ameliyat sürecidir. Dolayısı ile dikişlerin iyileşme süreci zaman alacaktır.

Sezaryen doğum sonrası hemen diyet ve spora başlamak doğru değildir. Normal doğum sonrası bile vücudun toparlanması ve kendine gelmesi beklenmelidir. Bebeğini emziren anneler doğum sonrası bebeğini emzirirken kilo vermeye başlar. Doğum sonrası bebeğiniz emzirmeye başlayan anneler aslında aldıkları kilonun bir bölümünü kaybederler. Geriye kalan kilo sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci geçtikten sonra doktorunuzun size sunacağı diyet programı ve uygun egzersizlerle verilebilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Diyet Ne Zaman Yapılır?

Sezaryen doğum sonrası diyet yapmak için çok acele edilmemesi gerekir. Anne ve bebek için doğumdan hemen sonra başlayan emzirme süreci diyet yapmak için uygun bir zaman değildir. Bebeğin iyi bir gelişme sağlaması için özellikle ilk 6 ay ya da 1 sene anne sütü akması gerekir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesini destekleyerek gelişimini sağlar.  Bebe-k ilk 3 ay içerisinde çok hızlı kilo alır.

Kilolarından çok fazla şikâyet eden anneler ilk 4 aydan sonra diyete başlayabilir. Fakat diyet için en uygun zamanı uzman doktorunuza danışarak tayin etmeniz daha doğru olacaktır.  Çünkü her annenin ve bebeğin bünyesi farklıdır.  Sezaryen doğum yapan anneler beslenmelerine dikkat etmeleri ve yararlı besinlerle beslenmeleri de kilo vermelerine yardımcı olur. Fakat asla çok katı diyet listesi uygulamamalıdır.

Sezaryen Doğum Sonrası Egzersiz

Sezaryen doğum sonrası egzersiz yapmak için çok acele edilmememsi gerekir. Sezaryen iyileşme sürecinde dikişlere dikkat edilmesi gerekir. Dikişlerin iyileşme süreci en az 6 hafta kadardır. Bu süreçte annenin en ağır kaldıracağı yük bebeği olmalıdır.  Anne aynı zamanda uzanma ve hapşırma gibi hareketlerde karnını tutarak koruma sağlamalıdır.

Sezaryen doğum sonrası kısa yürüyüşler yapmak en iyi egzersizdir. Bu yürüyüşleri 5 dakika fazlalaştırarak yürüyüş sürenizi artırabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.