Sezaryenden Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir?

Sezaryenden Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir?

0 228

Sezaryenden Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir?

 

Sezaryenden Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir?
Sezaryenden Ne Zaman Sonra İlişkiye Girilir?

Sezaryenden ne zaman sonra ilişkiye girilir sorusu partnerlerin merak ettiği bir kondurur. Bu sorunun cevabını uzmanlara sormak isterler çünkü kadının vücudunda bulunan dikişlerden dolayı ve vücudunun değişiminden dolayı ilişkiye girmenin risk oluşturup oluşturmadığın merak ederler.

Partnerlerin cinsel ilişkiye girebilmeleri ivin kadının üreme organları arasında bulunan serviksin kapanması gereklidir. Serviks kapanmadan ilişkiye girildiği takdirde bakteriler vajinadan ilerleyerek enfeksiyona neden olabilirler. Bunun yanı sıra normal doğum olmamasına rağmen bir süre kadında kanama meydana gelir. Bu yüzden de kadının rahminin de eski haline dönmesinin beklenmesi gereklidir.

Kadın rahminin iyileşmesi ve bununla beraber serviksin de kapanabilmesi için 6 haftaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden bu süreden önce partnerlerin ilişkiden kaçınmaları tavsiye edilir.

Sezaryen Sonrası İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryenden ne zaman sonra ilişkiye girilir sorusuyla beraber İlişkiye girildiği zaman nelere dikkat edilmesi gerektiği de önemlidir. Bu yüzden partnerlerin öncelikle doktor tavsiyesi almaları gereklidir. Bu tavsiyeden sonra ise ilişkiye girdikleri zaman dikkat etmeleri gerekendurumları uygulayarak ilişkiye girmeleri gereklidir. Sezaryendoğumdan sonra İlişkiye girildiği zaman kesi yerinin çevresinde bulunan alan kadını rahatsız edebilir. Bu yüzden de kadının karnına basınç uygulamayacak pozisyonların denenmesi tavsiye edilir.

Doğumdan hemen sonra kadınların yeniden hamile kalma ihtimalleri oluşur. Bu yüzden de doktor yardımı ile kadın ve erkeğin korunma yöntemlerinde birini seçerek ilişkilerine devam etmeleri tavsiye edilir.

Emziren annelerde östrojen seviyesinin düşmesinden dolayı vajina daha kuru olabilmektedir. Bu geçici bir durum olduğu için kadınlarınendişelenmemeleri gereklidir ancak bu durum anormal derecede olursa doktora başvurulması gereklidir.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişkide Neler Hissedilir?

Sezaryenden ne zaman sonra ilişkiye girilir sorusunu soran partnerler ilişkiye girme konusunda ne hissedeceklerini de merak ederler. Bu merakları ise oldukça normaldir.

Sezaryen sonrası girilen cinsel ilişkide ise ne hissedileceğinden korkulması normaldir. Genellikle kadınlar sezaryenden sonra kendilerini çok yorgun ve cinsel ilişkiye ilgisiz hissedebilirler. Bu şekilde hisseden kadınlarınendişelendikleri durumları eşiyle paylaşımları ve uygun bir çözüme kavuşturmaları gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.