Sezaryenden Ne Kadar Sonra Spor Yapılır?

Sezaryenden Ne Kadar Sonra Spor Yapılır?

0 196

Sezaryenden Ne Kadar Sonra Spor Yapılır?

Sezaryenden Ne Kadar Sonra Spor Yapılır?
Sezaryenden Ne Kadar Sonra Spor Yapılır?

Günümüzde çok fazla tercih edilen doğum şekli sezaryen doğumdur. Sezaryenden ne kadar sonra spor yapılır? Konusu doğum yapan annelerin ne fazla araştırma yaptığı konular arasındadır. Bilindiği üzere sezaryen doğum bir ameliyat şekli olup kesi ile yapılan bir işlemdir.  Sezaryen doğumda kesi yeri 7 kat kesilerek işlem yapılır. Bu yüzden sezaryen doğumdan sonra annenin belirli bir süre iyileşme süreci olacaktır.

Sezaryen doğumdan sonra iyileşme süreci kişinin bünyesine göre değişkenlik gösterebilir. Anneler doğum yaptıktan sonra hem fizyolojik hem de psikolojik olarak değişirler. Sezaryen doğum yapan kişiler normal doğum yapan kişilere göre daha uzun sürede toparlanırlar. Normal doğum yapan anneye göre daha fazla dikkat etmek zorundadırlar.  Sezaryen doğum yapan kişilerin toparlanabilmesi için en az 4 ile 6 ay arası bir zaman geçmesi gerekir. Bu zamandan önce karın kısmını zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir.

Sezaryen Doğum Sonrası Yürüyüş

Sezaryen doğumdan sonra karın iç bölgesi kesiklerin iyileşmesi uzun sürebilir. Bu yüzden sezaryen doğum sonrası yürüyüş yapmak karın bölgesini zorlamadan yapabileceğiniz sporlar arasındadır.  Sezaryen sonrası ilk 6 ay ağır sporlar ve egzersizler yapmak sakıncalıdır.  Sezaryen doğum sonrası toparlanma sürecinde yapılabilecek en iyi egzersiz kısa yürüyüşler olacaktır.

Özellikle sezaryen sonrası karın kaslarının kendisini toparlayabilmesi için kısa yürüyüşler çok yararlı olacaktır. Sezaryen sonrası spora başlamak için çok acele etmemelisiniz. Sezaryen doğumdan sonra ilk olarak 15 dakikalık kısa yürüyüşlerle başlamak gerekir. İlerleyen zamanlarda bu yürüyüş süresini 5 dakika olarak artırabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Kol, Göğüs ve Bel Egzersizleri

Hamilelik süresi boyunca bebeğinizi karnınızda taşıdığınız için bel bölgenizde ağrılar oluşur. Sezaryen sonrası kol, göğüs ve bel egzersizleri yapmak vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır. Kol, göğüs ve bel egzersizleri karın bölgesini yormadan yapılmalı ve çok fazla zorlanmamalıdır.

Kol bölgesi için yarım litrelik su şişelerini alarak sağ ve sol kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Kollarınızı öne, arkaya ve geriye doğru hareket ettirerek kaslarınızı çalıştırmış olurunuz. Böylece doğum sonrası gevşeyen kaslar kendini yenilemeye başlar. Bu hareketler göğüs kaslarınızı da çalıştırarak toparlanmasını sağlar.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.