Sezaryen Ne Kadar Sürede İyileşir?

Sezaryen Ne Kadar Sürede İyileşir?

0 187

Sezaryen Ne Kadar Sürede İyileşir?

 

Sezaryen Ne Kadar Sürede İyileşir?
Sezaryen Ne Kadar Sürede İyileşir?

Sezaryen ne kadar sürede iyileşir? Sezaryen doğum yapan annelerin merak ettiği konular arasındadır. Sezaryen doğum günümüzde normal doğum korkusu olanların en fazla tercih ettiği yöntemler arasında yerini alır. Bazı sağlıksal sorunu olan anneler tarafından da tercih edilen doğum yöntemi olan sezaryen doğum kesi işlemi yapılan bir ameliyat işlemidir.  Kesi açılan yerden 7 katman altına inilerek bebeğin rahimden alınması işlemidir.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci kişinin bünyesine göre değişebilir. Kesi işleminden sonra dikişlerin iyileşmesi belirli bir zaman süreci istemektedir.  Bu süre en az 6 hafta kadar bir süreyi alır. Fakat kişinin bünyesine göre bu süre daha da uzun bir zamanı da alabilir.

Sezaryen Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen sonrası iyileşme sonrasında rahatsızlık ve yorgunluk hissedilmesi normaldir.  Sezaryen sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok önemli nokta vardır. Bu önemli noktalara dikkat ederek iyileşme sürecini daha kolay atlatmanız mümkün olacaktır.

İlk hafta mümkün olduğunca yavaş hareket etmelisiniz. Dikişler yeni olduğu için en ağır kaldıracağız şey bebeğiniz olmalıdır. İlk birkaç hafta çömelme ve uzanma hareketlerinden kaçınmalısınız.

Karnınızı korumanız çok önemlidir. Sezaryen sonrası öksürme, hapşırma, gülme gibi durumlarda mutlaka karnınızı tutmalısınız. Karnınıza emzirirken destek koymanız bebeğinizi rahat emzirmenizi sağlarken karnınızı da desteklemiş olursunuz.

Sezaryen doğum sonrası bol sıvı almak özellikle günde 3 litre su içmek çok önemlidir. Bu hem iyileşme sürecinizi hızlandırır hem de süt kalitesini ve miktarını artırır.  Eğer sezaryen doğum sonrası ağrı oluşursa uzman doktorunuzun önerdiği ve bebeğe zarar vermeyecek ağrı kesiciler alınabilir.

Sezaryen Sonrası Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sezaryen doğumdan sonra doktor kontrolü ne zaman yapılmalıdır? Önemli bir konudur. Sezaryen doğum sonrası 6 hafta sonra mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.  Doktorunuz doğum sonrası iyileşme sürecinizi muayene ederek kontrol ederek.  Sezaryen dikişlerinizi kontrol ederek iyileşme sürecinizi inceler. Gerekli gördüğü takdirde sizden check-up isteyebilir.

Doktorunuz aynı zamanda kilonuzu ve tansiyonunuzu inceleyerek size yapmanız gerekenleri belirtir. Gerekli gördüğü takdirde size bir diyet listesi sunabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.