Reflülü Bebek Nasıl Beslenmeli

Reflülü Bebek Nasıl Beslenmeli

0 236

Reflülü Bebek Nasıl Beslenmeli

Reflülü bebek nasıl beslenmeli sorusu birçok anne ve baba tarafından araştırılmaktadır. Yetişkinlerde de görülen reflü bebeklik döneminde daha sık görülebilmektedir. Hatta bebeklik döneminde oldukça sık görülen reflü bebeğin sağlıklı gelişimini ciddi manada geciktirmektedir. Bebeklerde genellikle beslenme alışkanlıklarının yanlış kazandırılmasıyla olmaktadır. Annelerin çocuklarını rahatsız etmeden gece beslemek istemeleri hemen emdirdikten sonra uyutmaları reflü olaylarını arttırmaktadır. Bu nedenle reflülü bebek beslenmesi dikkatli yapılmalı yatmadan en az bir buçuk iki saat önce karnını doyurmuş olması gerekmektedir. Yatarken emme isteği olan bebeklerin bu arzusunu karşılamak için emzik kullanımı

Reflülü Bebek Nasıl Beslenmeli
Reflülü Bebek Nasıl Beslenmeli

önerilmektedir. Aynı zamanda çocuğun emme isteğini karşılamakla kalmayıp tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırdığı için reflü olaylarını da azaltmaktadır. Genel itibarıyla anne sütü reflü durumlarını azaltmaktadır. Bebeğin aynı zamanda sigara dumanına maruz kalması ve pis havaları maruz kalması da reflüyü tetiklemektedir. Çocukların ideal kilosunu korumak maksadıyla öğünlerin küçük tutulması gerekmektedir. Bebeklerin yemek yedikten sonra yatırılmak için en az 2 saat bekletilmesi gerekmektedir.

Reflüsü Olan Bebek Nasıl Emzirilir

Reflülü bebek beslenmesi reflü olaylarından çocuğun kurtulması ve olumsuz durumlara maruz kalmaması için planlı bir şekilde yapılmalıdır. Bebeğin sık sık ancak az miktarlarda emzirilmesi gerekmektedir. Böylece çocuğun midesi doldurulmamış olmaktadır. Bebeğin yatar pozisyonlar haricindeki dikey pozisyonlarda emzirilmesi gerekmektedir. Tamamen yatay pozisyonda emen bebeklerde kusma olayları çok daha fazla görülmektedir. Emzirmek kadar emzirildikten sonraki süreçte bebeğiniz için önemlidir. Bebeğinizin emzikler hemen sonra hoplatılıp zıplatılmasına yatırılmasına müsaade etmeyin. Mümkün olduğunca emzirdikten sonra yatırmak için 2 saat bekleyin.

Reflüsü Olan Bebekler Neler Yemeli

Reflü özellikle bebekleri çok etkilemektedir. Kusma olaylarını tetiklediği için midedeki su ve katı oranında ciddi manada bozukluklar meydana gelmektedir. Bu durum zaman içerisinde bebeğin iştahsızlık ve benzeri problemlerde yaşamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ilk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklere toz keçiboynuzu ve benzeri sütü koyulaştıracak sağlıklı besinler az miktarda verilebilir. Ek gıda kullanan bebekler için mamanın su oranı uzman hekime danışılarak azaltılabilir. Reflülü bebek beslenmesi konusunda uzmanların da görüşlerini alarak tedavi sürecini yürütebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.