Progesteron Nedir, Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Progesteron Nedir, Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

0 232

Progesteron Nedir, Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

 

Progesteron hormonu kadınların hamilelik sürecinin ortaya çıkmasını ve bu döneme hazırlanmasını sağlayan ve sağlıklı kişilerde üremenin ortaya çıkabilmesi için regl dönemlerinde yumurtalıklardan salgılanan bir hormon adı olmaktadır. Salgılanan bu hormon sayesinde cinsel ilişki sonrasında döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yapışmasını ve hamilelik sürecinin başlamasını sağlamaktadır. Daha sonrasında da hamilelik süreci başlayarak gelişim göstermektedir. Ancak bu hormonun bazı kadınlarda olmaması durumunda dışarıdan alınan takviyeler ile düzene girmesi sağlanmaktadır.

Progesteron Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Progesteron hormonu hamilelik sürecinin başlaması ile yani yumurtalıkların döllenmesi ile ilk 3 ay içerisinde hızlı bir şekilde yükselme göstermektedir. Bu yükselme ile de annenin bu duruma alışması ve uyum sağlayabilmesi için fiziksel olarak şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Uyuşukluk hissinde artma,

-Halsizlik hali,

-Kilo alımında yükselmeler,

-Şişkinlikte artış,

-Kaygılı ve gergin hissetme,

-Hafif depresyon hallerinin ortaya çıkması,

-Mide bulantısının artması,

-Göğüs ve göğüs uçlarında hassasiyet oranının artması,

-Hafif bir oranda baş dönmelerinin ortaya çıkması,

-Vücudun içilen suyu tutması ve idrar yolları ile atamaması,

-Cinsel olarak libido da değişkenlikler. Genelde bu değişkenlikler azalma olarak ortaya çıkmaktadır.

-Kaygılı hissetmek,

-Gergin ve agresif tavırlar sergilemek. Bu gibi davranışlar genellikle progesteron hormonunun yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Progesteron Hormonunun Yan Etkileri Nelerdir?

Progesteron hormonu normal hayat düzeni esnasında yükselmez ve yukarı da sayılan belirtileri göstermemektedir. Bu belirtileri görmek için hamilelik veya hiperplazi gibi durumların ortaya çıkması gerekmektedir. Ancak bazı kadınlarda hamilelik sürecinin başlamaması ve diğer hastalıklar nedeni ile dışarıdan bu hormonun alınması sağlanmaktadır. Ancak hormon takviyesinin oluşması sonrasında kişilerde belli yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkiler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Vajinal bölgede akıntıların ortaya çıkması,

-Mide ağrısı,

-Kabızlık,

-Kusma,

-İshal,

-Gögüs hassasiyeti,

-Burun akıntısı, hapşırma,

-İdrar yolalrında oluşan rahatsızlıklar,

-Yorgunluk,

-Kas ağrıları,

-Eklemlerde oluşan ağrı hissi,

-Öksürük ve baş ağrısı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınması ve bu durumların artarak devam etmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek müdahale edilmesi gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.