Prematüre Bebek Nasıl Beslenmeli

Prematüre Bebek Nasıl Beslenmeli

0 136
Prematüre Bebek Nasıl Beslenmeli
Prematüre Bebek Nasıl Beslenmeli

Prematüre bebek nasıl beslenmeli, hangi konulara dikkat edilmeli detaylı olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Çünkü prematüre bebeklerde olması gereken zamanda çok daha önce doğdukları için gelişimlerini tam tamamlayamamışlardır. Bu nedenle özel olarak prematüre bebek beslenmesi programı uygulanmalıdır. Hastanelerde genellikle bebeğin erken doğması durumunda damar yolundan protein vitamin yağ ve benzeri gıda desteği yapılmaktadır. Bebeğin durumuna göre anne sütüne de az miktarlarda başlangıç yapılmaktadır. Ancak  emme-yutkunma kabiliyeti kazanıp kazanmaması durumuna göre bebekler ağızdan direkt mideye takılan bir sonda ile beslenmektedir. Aksi durumda yutkunan refleksleri gelişmemiş bebeklerde ağız yoluyla beslenme boğulmalara kadar gidebilecek problemlere yol açabilir. Genellikle hastanelerde belirlenmiş olan programlara göre hemşireler tarafından takibi ve beslenmesi gerçekleştirilmektedir prematüre bebeklerin bu dönemde 3 saatte bir beslenmesi önerilmektedir. Sıcaklık koşullarının korunması ile prematüre bebeğin sağlığının korunması sağlanabilmektedir.

Evde Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre doğum sonrasında bebeğin durumuna göre ve özel koşullar göz önünde bulundurularak bebeğin hastanede yahut evde bakılmasına karar verilmektedir. Prematüre bebek beslenmesi hem evde hem de hastanede dikkat gerektiren bir durumdur. Hastanede uzman kişilerce bakılan bebekler beslenme konusunda problem yaşamaz iken evde beslenme konusunda problem yaşayabilmektedir. Bu nedenlerden doğum sonrasında taburcu olan ebeveynlerin bebeklerini özel bir program uygulaması gerekmektedir. Evde prematüre bebeklerin ortalama olarak 3 saatte bir beslenmesi gerekmektedir. Bu süreçler çocuğun bağışıklığının çok zayıf olduğu bilinmeli ve çocukla ilgileneceklerin hijyen konusuna dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bakıcıların ve bebeğin gerekli aşıları yaptırmaları gerekmektedir. Ev ortamının ideal oda sıcaklığı olan 23-24 derecelerde tutulması da önemlidir. Yine prematüre bebeklerde kusma öksürük ve benzeri şikayetler olduğunda doktora başvurulmalıdır. Bunların haricinde güvenli uyku ortamı hijyenik oda doğru yatış pozisyonlarına dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Prematüre Bebekler Nasıl Hızlı Kilo Alınır

Prematüre bebekler anne sütü alıyorsa anne sütünün kaliteli olması için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak mama ile beslenen bebeklerin özel mamalarına 52 haftaya kadar devam etmesi sonra standart mamalara geçmesi gerekmektedir. Anne sütü almasına rağmen gelişimi yavaş olan bebekler için destekleyici mamalar tercih edilmelidir. Prematüre bebek beslenmesi konusunda uzman görüşüne başvuruda bulunarak program yaptırabilir ve mamalar konusunda uzman görüşü alabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.