Özel Diyet Programları ile Hamilelikte Beslenme

Özel Diyet Programları ile Hamilelikte Beslenme

0 227

Özel Diyet Programları ile Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme faktörü anne ve bebek için en önemli faktörlerden bir tanesidir.  Annenin beslenmesinin, kendi sağlığının yanı sıra fetüsün ve yani doğan bebeklerin sağlığı için de önemlidir. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik dönemlerinde beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Anne adayları ve anneler için en çok merak edilen konu beslenmedir. Nasıl beslenmeleri gerektiği, bebeklerinin sağlığı için neyin iyi geldiği ve hangi besinlerin sık sık tüketilmesi gerektiğini bilmek isterler. Bu nedenle bu konuda bilinmesi gereken birkaç unsurun var olduğu görülmektedir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Düzenlenmelidir?

Hamilelikte beslenme için hekimlerin hamile olmayan kadınlardan ayrı bir şekilde diyet hazırlarlar. Özel gıdalar ve sık tüketilmesi gereken ürünler hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı da bilinmektedir. Hamile olan kadınların öncelikli olarak doktor tavsiyesi ile diyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir. İlk olarak dengeli ve düzenli olarak beslenmenin esas alınması gereklidir. Bu ilke asla unutulmamalıdır.

Hamile olan bireyler için kullanılan diyetlerin ayarlanmasında kullanılan birçok etmen vardır. Bu etmenlerden bir tanesi anne adayının etnik kökenlerine bağlı olarak beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bunun yanı sıra kişinin sosyoekonomik durumu ve beden kitle endeksi de etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak kişilere özel diyet hazırlanmaktadır.

Gebelikte hazırlanan diyetlerin birçoğu olası komplikasyonları önlemek adına oluşturulmaktadır. Ülkemizde yaygın denebilecek kadar çok sayıda görülen bu komplikasyonlardan ilkinin şeker hastalığı olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra sıkça rastlanan bir durum ise obezitedir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına kişilere özel diyetler hazırlanmalıdır. Bu duruma karşın diyetisyenler ile de görüşülmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Enerji Gereksinimi

Hamilelikte beslenme ile gebenin enerji gereksinimi karşılanması gereklidir. Bu dönemde yeterli enerji gereksiniminin sağlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle kişilerin diyetlerine oldukça özenle yaklaşmaları gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinde gerekli olan enerjinin hamilelik ilerleyişine ve geçen zamana göre artışın olduğu bilinmektedir.

Hamile olan bireylerde ilk üç ay için enerji gereksiniminin hamile olmayan bireyler ile aynı olduğu görülmektedir. Bundan sonraki üçüncü ayda ise hamile bireyin diyetine her gün kalori besin eklenmelidir. Daha sonraki üç ayda da 400 kalori eklenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.