Normal Doğum Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?

0 477

Normal Doğum Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?

 

Normal Doğum Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?
Normal Doğum Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?

Normal doğum öncesi lavman bazı anne adaylarına gerekli görüldüğü zamanlarda bağırsaklarının temizlenmesi ve boşalmasıdır. Bu işlem her anne adayı için yapılmamaktadır. Doktorun yapmış olduğu kontrollerin ardından gerekli görüldüğü zaman yapılan bir uygulamadır.

Doğum için hastaneye kayıt yapıldıktan sonra hemşireler anne adaylarını kontrol etmek için yanına gelirler. Daha sonra ise uygun görülen lavman uygulaması anne adayının anlayabileceği bir şekilde anlatılır ve anne adayının yan pozisyona geçmesi istenir. Yan pozisyona getirilen anne adayına bağırsakların ememediği bir kayganlaştırıcı sürülür, sürüldükten sonra ise yumuşak bir kateterden yardım alınarakanüse damlatma işlemi gerçekleştirilir. Anne adayından ise sıvıyı bir süre içinde tutması istenir.

Yapılan bu işlem anne adayının direkt olarak bağırsaklarını etkileyecektir. Bu yüzden de yapılan bu işlemin tuvalete yakın bir yerde yapılması tavsiye edilir.

Söz konusu olan lavman işlemi anlatıldığı gibi basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu yüzden de anne adaylarına bu uygulamanın yapılmasının gerekli olduğu söylendiğinde endişeye kapılmamaları gereklidir.

Her Normal Doğumda Lavman Yapılır Mı?

Normal doğum öncesi lavman hem yurtdışında hem de Türkiye’de uygulanan bir işlemdir. Buişlemin yapılacağını duyan anne adayları ise tedirginlik ve korku yaşamaktadırlar ancak lavman uygulamasında korkulacak herhangi bir durum yoktur çünkü bu uygulama hem kısa sürmektedir hem de anne adaylarının herhangi bir ağrı- sancı hissetmemesine neden olmaktadır.

Bu uygulama doktorların yapmış olduğu muayene sonucunda gerekli gördüğü zamanlarda yapılmaktadır. Bu yüzden doktor muayenesine gitmeyene annelerin sebepsiz yere bu konudan dolayı endişe yaşamamaları tavsiye edilir.

Normal Doğum Öncesi Lavman Neden Yapılır?

Normal doğum öncesi lavman anne adaylarının doğum eylemini gerçekleştirmeden önce bağırsakların boşaltılmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlemin yapılması ise doktor istemi ile olmaktadır. Bu yüzden incelikle anne adaylarının doktor muayenesinde geçmeleri gereklidir. Söz konusu olan lavman uygulaması anne ve bebeğin doğum esnasında enfeksiyon kapmasını önlemek amacı ile yapılabilir. Bunun dışında ise anne adayının doğuma odaklanmasını sağlamak için de bu uygulama yapılabilmektedir çünkü bazı anne adayları tuvaletini yapacağından korktuğu için doğuma konsantre olamazlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.