Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

0 448

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

 

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?
Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Normal doğum öncesi çatı muayenesi gebeliğin 37. haftasından itibaren annenin çatı kemikleri diğer bir adıyla pelvis kemiklerinin değerlendirilmesidir. Bu işlem doğumun gerçekleşeceği yolun değerlendirilmesi amacıyla yapılır.

Bu muayene ile doktor normal doğumun olup olamayacağına kadar verir. Bu yüzden de doğumu sezaryenle gerçekleşecek olan anne adaylarının bu muayeneyi yaptırmalarına gerek yoktur.

Halk arasında alttan muayene olarak bilinen bu çatı muayenesi jinekolojik muayene masasında gerçekleştiğini ve yine anneye jinekolojik muayene pozisyonu verilir. Muayeneyi gerçekleştirecek doktor iki parmağının yardımı ile çatı kemiklerinin değerlendirilmesini yapar. Bu değerlendirmeye bebeğin kilosu, doğum yolunun darlığı da eklenerek doğumun normal olup olamayacağına karar verilir.

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesinin Riski Ve Zararı Var Mıdır?

Normal doğum öncesi çatı muayenesi anne adaylarının gebeliğinin son haftalarında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu uygulamanın birçok farklı ismi vardır ancak yapılan tek bir uygulama vardır. Bu uygulamayı yapacak olan anne adayları bazı tedirginlikler yasayabilmektedirler ancak korkulacak hiç-bir durum yoktur çünkü anne adaylarının son dönemlerde vajina dokusunda esneme gerçekleşir. Bu esneme ise vajinal muayenenin çok daha kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Bu uygulama yapılırken genelde bir kanama gerçekleşmez ancak istisnai durumlar da vardır. Bu durumlarda da ya az kanama ya da küçük bir leke olabilir. Yani anne adaylarının korkması gereken bir durum yoktur.

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesinin Zorunlu Olduğu Durumlar

Normal doğum öncesi çatı muayenesi anne adaylarının normal doğum yapmaya uygun olup olmadığını değerlendirilmesidir. Bu yüzden de doğumunu sezaryenle yapacak kişilerin bu muayeneyi olmalarını gerektiren bir durum yoktur.

Söz konusu olan bu muayene sadece normal doğumdan önce yapılmamaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde de yapılması gerekendurumlar vardır. Gebeliğin ilk dönmelerinde yapılan muayenede ise rahim ağzının bebeği tutup tutamayacağına bakılır.

Bu uygulama her anne adayına yapılmaz ancak bazı durumlarda bu muayenenin yapılması zorunludur. Zorunlu olan durumlar şu şekildedir;

  • Pelvik bölgede meydana gelen bir açılma
  • Hamilelikte görülen bir lekeleme
  • Erken doğum belirtisi olan riskler
  • Vajinal enfeksiyon belirtileri
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.