Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

0 210

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?
Normal Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Normal doğum öncesinde yapılmakta olan bir uygulama olan çatı muayenesi, annenin doğuma az kala (37. Hafta) yapılan pelvis kemiklerinin kontrolü ve bununla beraber de doğum yolunun kontrollerinin yapılması için gerçekleşen bir uygulamadır.

Normal doğum öncesi çatı muayenesi vajinal yol ile yapılmakta olan bir muayenedir. Bu muayeneye halk arasında alttan muayene olarak da adlandırılmaktadır. Bu işlemin en büyük amacı doğum gerçekleşmeden önce normal doğumun olasılıklarını gözlemlemek için yapılmaktadır.

Bu işlem jinekolojik masada ve aynı zamanda da jinekolojik pozisyon ile yapılmaktadır. Doktor bu bölgede bulunan hastanın vajinasından çatı bölgesi kemiklerini kontrol eder. Bu işlemi bebeğin kilosu ve doğum yolu açıklığını karşılaştırma işlemi ile birlikte yaparak normal doğumun mümkün lup olmayacağı hususunda değerlendirme yapmak için yapar.

Çatı Muayenesi Yapılması Ne İçin Gereklidir?

Normal doğum öncesi çatı muayenesi yapılmasının anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu muayenenin yapılması ile annenin doğum kanalının bebeğin geçebilmesi için uygun olup olmadığına bakılarak uygun değil ise sezaryen doğum önerisi yapılmaktadır.

Doğum öncesinde yapılan bu muayenede annelerin korkusunun bebeğin kafasına temas edilmesi olduğu görülmektedir. Ancak bu işlem sırasında rahim ağzı kapalı olacağından bebeğe herhangi bir temasın söz konusu olmayacağı görülmektedir. Bu muayenenin her zaman için doğru bir sonuç vermeyeceği görülmektedir. En kesin yanıtın doğum sırasında görüldüğü bilinmelidir. Doğumun gidişatına bağlı olarak sonuçlanacağı ve bu zamanda tam olarak bilindiği görülüyor.

Doğum Öncesi Çatı Muayenesi Yapılması Riskli Midir?

Normal doğum öncesi çatı muayenesi yapılırken herhangi bir annede herhangi bir ağrının olmayacağı bilinmelidir. Bu işlemde gebe olan kadınlarda vajinanın daha esnek olacağı için gebe olmayan kadınlara göre vajinal muayene daha rahat bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Bu işlem yapılırken annelerde herhangi bir kanamanın olduğu görülmemektedir. Ancak birkaç lekelenmenin veya az miktarda pembe veya kırmızı kanamaların olabileceği görülmektedir. Bunun haricinde bebeğe temasın olmadığı için herhangi bir riskinin bulunmadığı bilinmelidir. Bu yöntemin doğum öncesinde genel kontrol olarak yapıldığı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.