Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

0 160

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğum nasıl gerçekleşir sorusu anne adayları için önemlidir. Doğumun başlangıcında rahmin kasılması ve serviksin yumuşaklığı nedeniyle doğum belirtileri sıklıkla görülür. İşlem, delinme yarası adı verilen kanlı, yapışkan bir leke ile başlar. Buna halk arasında ‘su gelmesi’ denir. Amniyotik sıvı içeren ve bebeği 9 ay boyunca anne karnındaki topaklardan koruyan amniyotik zarın açılmasıdır. Bunun yanı sıra kaybolmayan düzenli bir ritmik kasılmanın başlangıcı da görülür. Bu semptomlar aynı anda ortaya çıkabilir veya sonraki doğum eşlik edebilir.

Normal Doğumun İlk Evreleri

İlk evrede rahim ağzı açılmaya başlar ve her 8-10 dakikada bir düzenli olarak doğum sancısı meydana gelir. Rahim ağzını kaplayan mukus, kan gibi dışarı çıkar. Doğumun ilk aşaması, bu sürecin en uzun aşamasıdır. Doğumdan itibaren toplam sürenin yaklaşık %90’ı erken evrelerde geçer. Rahim ağzı tamamen açıldığında doğum başlar. Bu noktada ağrı artar. Ağrı her 2-3 dakikan sonra başlar ve 60-70 saniye boyunca sürer. Bu noktada hamile kadının ağrıları ile istemsiz gerginlik başlar. Bu aşama birinci çocuğu doğuran kişi için yaklaşık 1 saat, ikinci veya üçüncü çocuğu doğuran kişi için yaklaşık 30 dakika sürer. Bu sürenin uzatılmaması bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Normal Doğumun Son Evresi

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?
Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Bu noktada hamile kadın gevşer ve bebeğini kucağına alır. Bazı hastaneler bu süre zarfında annelerin emzirmesine izin verir. Bu açıdan annenin dikkati bebeğe odaklanmıştır, ancak bu süre zarfında birçok olay meydana gelmeye devam eder. Bebek ve anne arasındaki tüm bağlantıları sağlayan plasenta anne rahminde kalır. Plasenta dekolmanı belirtileri gösterdikten sonra plasenta uterusa yukarıdan masaj yapılarak alınır. Bu aşama 30 dakikayı geçmemelidir. Plasenta ayrıldığında, sonunda tekrar ıkınmak gerekebilir. Plasenta alındıktan sonra vajina ve vajina girişi incelenir ve yırtık oluştuğu takdirde dikiş atılır. Doktor ayrıca plasentanın çıkıp çıkmadığını da kontrol edecektir. Bu prosedür, plasentanın anne rahminde kalmasını önlemek için önemlidir. Anormal yırtıkları önlemek için vajinal açıklık doğumdan önce kesilirse bu noktada yapılan kesi dikilir. Ardından kanama kontrol altına alınır ve doğum tamamlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.