Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır?

Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır?

0 203

Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır?

 

Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır?
Neden Bebeklerin Topuğundan Kan Alınır?

Bebeklerin topuğundan kan alma işlemibebeğin doğumundan sonraki aşamada yapılan bir testlerden biridir. Bu test her bebeğe yapılan bir testtir. Bu yüzden de tüm anne ve baba adayları bu testin neden yapıldığını merak ederler.

Bu test bebeğin doğumunun sağlıklı görülmesine rağmen oluşabilecek görünmeyen bazı problemlerin var olup olmadığının anlaşılması için yapılmaktadır. Oluşabilecek olanproblemler ise fenilketonüri, biyotidinaz eksikliği, doğuştan hipotiroidi, kistikfibrozis şeklindedir. Bu şekilde olan genetik problemler bebek için risk oluşturup. Erken teşhsin yapılması diğer bilinen tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıklarda da önemlidir. Bu yüzden de bu testin ardından tespit edilen bir sorun varlığında gerekli işlemlere hemen başlanmalıdır.

Bebeklerin Topuğundan Nasıl Kan Alınır?

Bebeklerin topuğundan kan alma işlemi bebekte oluşabilecek genetik problemlerin erkenden tespit edilebilmesi için yapılan bir testtir. Bu yüzden bu test her anne ve babadan istenir. Anne ve babaların da bu testi aksatmadan gerekli olan zamanda yapmaları gereklidir çünkü bu durum bebeklerinin sağlığı için çok önemlidir ve ihmal edilmemesi gereklidir.

Bebeğin topuğundan kan alınması için bebeğin topuğuna iğne ile minik bir deliğin açılması ile başlar. Daha sonra ise bebeğin topuğu hafif bir şekilde sikilir ve kanın damlaması sağlanır. Damlayacak kan ise önceden hazırlanmış olan kartlara damlatılır.

Önceden hazırlanmış olan kartlarda yuvarlaklar bulunur. Bu yuvarlakların da tamamen dolması gereklidir. Herhangi bir yerinde küçük de olsa bir eksiklik olması halinde testin sonucu çıkmayacaktır ve bebekten tekrardan bir test alınacaktır. Bu da hem zaman kaybına hem de bebeğin canının acımasına neden olacaktır.

Bebeğin Topuğundan Ne Zaman Kan Alınır?

Bebeğin topuğundan kan alma işlemi bebekte oluşabilecek sorunların önceden tespit edilip yapılabilecek tedavilerdi erkenden başlanılmasını sağladığı için önemlidir. Bu da oldukça önemli bir durum olduğu için anne ve baba adaylarının zamanını kaçırmadan bu testi yapmaları gereklidir.

Söz konusu olan test bebeğin doğumunun ardından 24 saat geçtikten sonra veya doğumdan sonraki 3 günlük süreçte yapılması gereken bir testtir. Bu test yapılırken uyulması gereken önemli bazı kurallar vardır. Bu kuralların ihmal edilmeden testin tamamlanması gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.